Uçan taksi VoloCity ile ilk prototip uçuş gerçekleştirildi [Video]Uçan Taksi VoloCity

Uçan taksi denildiği zaman akla gelen ilk firmalardan Volocopter, kısa süre önce VoloCity ile ilk prototip uçuşuna çıktı.

En son Çinli üretici Geely‘den aldığı 55 milyon dolarlık yatırım ve Helsinki Havalimanı içerisinde gerçekleştirdiği bir uçuş ile gündeme gelen Volocopter, şu an kâğıt üzerinde üç farklı hava aracına sahip. Firmanın ana modeli uçan taksi VoloCity. Şirketin aynı zamanda bir kargo taşıma odaklı VoloDrone isimli hava aracı da bulunuyor. Ayrıca bir de VoloConnect yer alıyor. VoloConnect, geçtiğimiz aylarda bilgisayar ortamında gösterilen bir başka uçan taksi modeli. Bunun VoloCity’den farkı daha uçağa yakın bir seçenek olmasıydı. VoloConnect henüz sanal ortamda yer alırken, uçan taksi VoloCity ise prototip üzerinden ilk defa uçuruldu. Direkt olarak yukarıdaki videoda izleyebileceğiniz elektrikli uçan taksi, ilk uçuşta uzaktan olarak kontrol edilmiş ve beklentileri karşılamış. Üretim öncesi hazırlanan bu prototip ile çok önemli veriler elde ettiklerini belirten Volocopter, şehir içi havacılık konusunda bir adım daha atmış durumda.

Bünyesinde 18 adet pervaneli elektrik motoru taşıyan ve bu motorlara bağlı 18 pervane ile havada kalabilen hava aracı VoloCity, motor sayısı çok olduğu için en güvenli modeller arasında yer alıyor. Teknik olarak 110 km/s hıza çıkabildiği söylenen hava aracı, değiştirilebilir pil modülleriyle sürekli olarak görevde kalabiliyor. Tek şarj ile 35 km kadar yol yapabileceği aktarılan uçan taksi, iki kişi taşıyabiliyor ve 200 kg’lık bir valiz alanına sahip. Dokuz farklı lityum-iyon pil paketine sahip olan araç, pil değişimine izin veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volocopter’in açıklamasına göre araçtaki piller 5 dakika içerisinde değiştirilebiliyor, bu sayede de şarj için beklemek gerekmiyor. Çok fazla sayıda motora rağmen normal bir helikopterden dört kat daha sessiz olan elektrikli hava aracı, her şey yolunda giderse 2024 Paris Olimpiyatları kapsamında gerçekten yolcu taşıyacak.

Uçan taksi VoloCity yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması

Read More