Üç tekerlekli spor elektrikli otomobil Daymak Spiritus için test videosu geldiDaymak Spiritus

Kanada merkezli Daymak firmasından üç tekerlekli elektrikli otomobil Daymak Spiritus için bir video gösterim geldi.

Daymak, geçtiğimiz yıl Spiritus adını verdiği üç tekerlekli elektrikli otomobili için bir kitlesel fonlama platformu üzerinden destek toplamıştı. Üç tekerlekli yapısı nedeniyle iki kişilik olan otomobil, firmaya göre kişilere Go-Kart benzeri bir sürüş deneyimi getiriyordu. Araç ilk aşamada sadece bilgisayar ortamında gösterilmiş daha sonra ise yukarıdaki fotoğraf ile gerçek prototip sürümü görücüye çıkarılmıştı. Bugün ise aracın ilk test sürüşünde çekilen yukarıda izleyebileceğiniz video paylaşıldı.

Daha önce verilen bilgilere göre hem kablosuz şarj hem de güneş enerji sistemiyle donatılacak elektrikli Daymak Spiritus için nihai olarak iki farklı versiyon sunulacak. Spiritus Deluxe modeli 20 bin dolarlık bir fiyata sahip olacak ve 140 km/s hıza çıkabilecek. 36 kWh pil paketiyle 290 km kadar menzil getiren versiyonun üstünde fiyat konusunda büyük bir artış getiren Spiritus Ultimate bulunacak.

Spiritus Ultimate modeli tam 149 bin dolarlık bir fiyata sahip olacak. Bu versiyon 210 km/s hıza çıkabilecek ve 80 kWh pil paketiyle 480 km menzil getirecek. Ortak olarak 0’dan 100 km/s hıza 6,9 saniyede çıkan Spiritus serisi, üç farklı renkte elde edilebilecek.

Spiritus Ultimate modeline otomatik açılabilen kapılar ve çekim kontrol sistemleri koyacaklarını aktaran Daymak, halen prototip aşamasında olan seriyle gerçek çıkışı 2023 yılında yapabilir. Firma şu an fabrika konusunda önemli çalışmalar yapıyor ve yılda 50 bin Spiritus üretmeyi hedefliyor.

İlginizi Çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

Read More