Twitter’a şok ceza! Tam 150 milyon dolar ödeyecek!


Twitter, Adalet Bakanlığı (DOJ) ve Federal Ticaret Komisyonu (FTC) ile bir gizlilik davasını çözmek için 150 milyon dolar ödeyecek. Bugün açıklanan anlaşma, Twitter’ın hedefli reklamcılık için aldatıcı bir şekilde üyelerin e-posta adreslerini ve telefon numaralarını kullandığına dair bir şikayeti kapsıyor. Cezanın yanı sıra Twitter, diğer kısıtlamaların yanı sıra veri gizliliği programının denetimlerini de kabul etmek zorunda kalacak.

Yasal başvuru, Twitter’ın 2013 ve 2019 yılları arasında politikalarını kullanıcılara yanlış tanıttığını ve hem FTC Yasasını hem de 2011’deki önceki bir anlaşmadan gelen bir emri ihlal ettiğini iddia ediyor. Şirket, güvenlik önlemlerini etkinleştirmek için kullanıcıları bir telefon numarası veya e-posta adresi eklemeye teşvik etti. Twitter, bu bilgileri reklam hedefleme verilerine de dahil etmiş.

Twitter’a şok ceza! 

twitter

Şirket 2019’daki uygulama için özür diledi ve adresleri ve numaraları “yanlışlıkla” reklam sistemine aktardığını söyledi. Şikayet ayrıca, bu süre zarfında Twitter’ın, kullanıcı verilerini yeniden kullanmalarını kısıtlayan Avrupa Birliği-ABD ve İsviçre-ABD Gizlilik Kalkanı Çerçevelerine de uymadığını iddia ediyor. Başsavcı Yardımcısı Vanita Gupta, “150 milyon dolarlık ceza, Twitter aleyhindeki iddiaların ciddiyetini yansıtıyor ve bugün önerilen anlaşmanın bir sonucu olarak uygulanacak önemli yeni uyum önlemleri, kullanıcıların gizliliğini tehdit eden daha fazla yanıltıcı taktiklerin önlenmesine yardımcı olacak” dedi.

FTC, 2019’da benzer bir uygulama için Facebook’u hedef aldı ve şirkete bu ve diğer gizlilik ihlalleri için 5 milyar dolar para cezası verdi. Yeni uyumluluk önlemleri, Twitter’ın “kapsamlı” bir gizlilik ve bilgi güvenliği programı sürdürmesini ve güvenlik önlemlerine ilişkin düzenli testler ve denetimler gerçekleştirmesini gerektirecek. 

Read More

Yorum yapın