Twitter, uzun yazılar için “Notlar” özelliğini duyurduTwitter Notlar

Sosyal medyanın karakter limitli platformu Twitter, bu limitleri ortadan kaldıran “Notlar” özelliği için resmi duyuruyu yaptı.

Uzun zamandır gündemde olan “Twitter Notlar” özelliği, şimdilik aralarında Türkiye’nin olmadığı bazı ülkelerde test için aktif edildi. Bu özellik temel olarak Twitter’da karakter limitine takılmadan (Yine de 2.500 kelime sınırı var) uzun yazılar hazırlanması ve takipçiler ile paylaşılmasına odaklanıyor. Uzun yazıların fotoğraf, videolar ve Tweet’ler ile zenginleştirilmesine imkân tanıyan şirket, bir bakıma “kişisel blog” formatını karşımıza çıkarıyor. Şirketin açıklamasına göre yeni özellik için bir “not kartı” altyapısı kullanılıyor. Twitter bunu “Not kartı, bir not bağlantısının ön izlemesini içeren Tweettir. Karttaki bağlantıya tıklandığında, yazar tarafından oluşturulan not açılır. ” şeklinde açıklıyor. Birçok kişinin hoşuna gidecek özellik için başka paylaşımlar da yapan Twitter’a göre not yazarı, notu yayınlandıktan sonra düzenleyebilecek. Okuyucular, en üstte yer alan “Düzenlendi” etiketi sayesinde notun düzenlendiğini anlayabilecek.

Twitter, yeni özellik için hazırladığı resmi sayfadaOkuyabileceğim Notları Twitter üzerinde nasıl bulabilirim?” sorusuna şu cevabı veriyor: “Not kartları; diğer Tweetler gibi, takip ettiğiniz birisi tarafından Tweet’lendiğinde, Retweet’lendiğinde veya Alıntılandığında zaman akışınızda görüntülenir.

Bir yazar tarafından not yayınlandığında, notun benzersiz bir URL’si olur. Böylece, Twitter’a giriş yapan veya yapmayan herkes nota erişebilir. Testimize katılan yazarların Twitter profillerini ziyaret edebilir (yalnızca web üzerinden) ve yeni notlar sekmesinden, yayınladıkları notları görebilirsiniz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Daha fazla kişi ne zaman Not yazabilecek?” sorusuna firmanın verdiği resmi cevap ise şöyle: “Bu özelliğe erişebilen kişi sayısını aşamalı olarak artırmayı planlıyoruz. Zamanlama, mevcut test sırasında öğrendiklerimize bağlı olarak değişebilir.”

✨ Introducing: Notes ✨

We’re testing a way to write longer on Twitter. pic.twitter.com/SnrS4Q6toX

— Twitter Write (@TwitterWrite) June 22, 2022

Twitter Notlar yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması

Read More