Twitter hissedarı, Elon Musk’a dava açtı!


Elon Musk’ın başı dertten kurtulmuyor. Çarşamba gecesi San Francisco’daki federal bölge mahkemesinde Elon Musk’a, Tesla CEO’sunun şirketin hisselerini kişisel kazanç için aktif olarak manipüle ettiği iddiasıyla Twitter hissedarları adına yeni bir dava açıldı.

Şikayet, Musk’ın 25 Nisan’da Twitter yönetim kuruluyla satın alma anlaşmasını imzaladıktan sonra davranışlarına, özellikle de anlaşmanın platformdaki otomatik hesaplar hakkında daha fazla bilgi olmadan “ileriye gidemeyeceğini” ifadesine odaklanıyor.

Twitter hissedarı, Elon Musk’a dava açtı!

elon musk

Anlaşmayı imzaladıktan sonra şikayet, “Musk, anlaşma hakkında şüphe yaratmak ve Twitter hisselerini önemli ölçüde düşürmek için açıklamalar yapmaya, tweetler atmaya ve davranışta bulunmaya başladı” ifadelerini kullanıyor. Burada ayrıntılı olarak açıklandığı üzere, Musk’ın davranışı yasa dışıydı ve Kaliforniya Şirketler Yasasını ihlal ederek ve anlaşmada kabul ettiği sözleşme şartlarına aykırıydı” diye devam ediyor. Dava, küçük bir grup hissedar tarafından açılan ancak şirketin hissesine sahip olan herkes arasında dağıtılacak tazminat talep eden önerilen bir toplu dava. Twitter, olayla ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

Musk’ın davranışı olağandışı olsa da, Tesla CEO‘sundan anlaşmayı iptal etme veya yeniden müzakere etme yönünde net bir girişim olmadı. Bununla birlikte, şikayetin iddiaları, üzerinde anlaşılan satın alma fiyatının  altında işlem görmeye devam eden Twitter hissesinin olağandışı davranışından kaynaklanmakta. Basın saatinden itibaren, Twitter hisseleri 40 doların altında işlem görüyor ve bu da anlaşmaya varıldığı gibi 54.20 dolardan kapanacağına dair önemli piyasa şüphelerini yansıtıyor.

Özellikle şikayet, Musk’ı üzerinde anlaşılan fiyattan Twitter’ı satın almaya zorlayabilecek mahkeme tarafından ihtiyati tedbir talep ediyor.

Read More

Yorum yapın