Twitter, Elon Musk’ın satın alma teklifini yeniden değerlendiriyorElon Musk Twitter LOG Tasarım

Twitter’ın en çok takipçiye sahip kişilerinden Elon Musk, Twitter’ı satın alma hedefine bir adım daha yakın görünüyor.

Elon Musk, kaçıranlar için geçtiğimiz haftalarda Twitter’dan yüzde 9,2 oranında hisse aldı ve bununla beraber “o zaman” şirketin en büyük hissedarı haline geldi. Twitter’da 82 milyon takipçisi bulunan Musk, daha sonra ise şirketi komple satın almak için teklifte bulundu. Sahibi olduğu diğer şirketlerindeki hisseler üzerinden serveti 270 milyar dolardan fazla olan Musk’ın, Twitter’ı almak için verdiği teklif 43 milyar dolar seviyesinde yer alıyordu. Elon Musk, en son Twitter’ı satın almak için 46,5 milyar dolarlık finansmanı sağladı açıklaması ile gündeme gelmişti.

Twitter’ın hissedarları ve yönetim kurulu bu sürece başta sıcak bakmıyordu. Hatta kısa süre önce Elon Musk şirketi satın almasın diye Twitter Yönetim Kurulu tarafından “zehirli hap” yöntemi uygulandı. İngilizce “poison pill” olarak geçen bu taktik, en basit haliyle şirket satın almalarında agresif yatırımcılara karşı şirket sahipleri tarafından kullanılan bir önlem olarak geçiyor.

Hissedarlar bu taktik ile beraber hisse değerini düşürerek sahibi oldukları kadarıyla hisse paylarını artırıyor. Bunun için bir anda daha fazla hisse oluşturuluyor. Bu da şirketin hisse alımı üzerinden kontrollerinden çıkmasını engelliyor ya da ciddi şekilde zorlaştırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ancak son durumda işler biraz değişmişe benziyor. Özellik Musk’ın 46,5 milyar dolarlık finansmanı sağlaması, şirket içerisindeki bazı kişilerin görüşünü değiştirmiş durumda. Çünkü Twitter Yönetim Kurulu teklifi değerlendirmek adına bir kez daha toplantı gerçekleştirdi. Halen süreçte yüzde 100 kesin olarak verilmiş bir karar bulunmuyor ancak Twitter tarafı artık satışa daha olumlu bakıyor gibi duruyor.

Elon Musk ve Twitter hamlesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın

Read More