Twitch kara para aklama olayında bir sonraki aşamaya geçildiTwitch kara para aklama

Twitch, Türkiye merkezli kara para aklama konusuyla gündeme gelmeye devam ediyor. Süreçte yeni bir gelişme daha var.

Twitch platformunu geçtiğimiz yılın sonunda Türkiye’de gündemden indirmeyen sürekli yeni detayların geldiği kara para aklama olayları olmuştu. Bilmeyenler için bu konuda bir kaynak 10 milyon dolarlık bir kara para aklama olayı ile karşı karşıyayız demişti. Daha sonra ise Kotaku’dan daha spesifik bir rakam gelmişti. O zaman elde edilen verilere göre Türkiye’de 2.400 Twitch yayıncısı üzerinden tam 9,8 milyon dolar kara para aklandı. Bu rakama tam olarak iki yıllık işlemler sonrasında ulaşıldı.

İşte bunun üstüne geçtiğimiz hafta yasal bir adım atıldı ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen dolandırıcılık soruşturması kapsamında, İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şubesine bağlı ekipler, “Twitch” isimli sosyal medya platformunda yayın yapan kullanıcılara, kimliği bilinmeyen şahıslarca başkalarına ait kart bilgileri kullanılarak satın alınan BIT (Twitch Para Birimi) gönderildiğini tespit etti.

Yürütülen soruşturma kapsamında şüphelilerin yakalanması için İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Muğla, Aydın, Eskişehir, Kocaeli, Balıkesir, Manisa ve Denizli’de eş zamanlı operasyon düzenlendi. Baskınlarda 40 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Bugün ise süreçte yer aldığı iddia edilen 39 şüpheli adliyeye sevk edildi. Halen sürecin nasıl sonuçlanacağı bilinmiyor ve operasyon kapsamında net bir isim de verilmiyor.

İHA’nın haberine göre şimdilik Twitch içerisinde 1 milyon dolarlık vurgun yapan kart dolandırıcıları adliyede yer alıyor. Ancak sürecin daha da büyük olduğu biliniyor. İHA’nın yapılan operasyon ile alakalı yayınladığı videoyu ise hemen aşağıda izleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Dünyanın en ufak aksiyon kamerası ile tanışın

Read More