Türkiye’nin yeni karantina kuralları açıklandı! İşte tüm maddeler!

Sağlık Bakanlığı, COVID-19 karantina ve izolasyon uygulamalarına ilişkin güncellenmiş bir kılavuz yayınladı. Rehberde ayrıca yüksek riskli kişilere bakılan bölgelerde konaklayan ve görev yapanların karantina sürelerine de yer verildi.


Sağlık Bakanlığı karantina ve izolasyon uygulamalarına ilişkin güncellenmiş bir kılavuz yayınladı. Buna göre, COVID-19 kılavuzunun “Temas Takibi, Salgın Yönetimi, Hasta Takibi ve Dosyalama” bölümüne ek olarak “Mevcut Dönemde COVID-19 İle İlgili İzolasyon ve Karantina Uygulamaları”na yer verildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca öncülüğünde Çarşamba günü gerçekleştirilen Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nda rehberde bu konuyla ilgili yeni kararlar yer alıyor; Yüksek risk grubundaki kişilerin bakım aldığı alanlarda kalanların ve orada hizmet verenlerin karantina sürelerine de değinildi.

Mevcut kılavuza göre yaşlı bakım evleri ve ceza infaz kurumları gibi yüksek risk grubundaki kişilere bakım ve hizmet sağlanması; Hatırlatma dozu verilmeyen, son 3 ayda COVID-19 olmayan veya aşısız COVID-19 ile temasta bulunan kişilerin karantina süresinin 10 gün olacağı belirtildi. Yüksek riskli kişilere hizmet veren çalışanların 7. gününde karantina süresi dolmuş olsa dahi 10 gün boyunca bu riskli gruba hizmet vermeyeceklerdir.

Ayrıca, COVID-19‘u semptom göstermeden veya hafif bir şekilde atlatan kişiler için söz konusu ortamlarda kalan veya hizmet verenlerin izolasyon süresinin 10 gün olması kararlaştırıldı.

Hatırlatma dozu olmayan ve son 3 ay içinde COVID-19 olan yakın kişiler karantinaya alınmayacak. Bunun yerine kişinin maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak ve kendi semptomlarına uyarak günlük hayatına devam edeceği kaydedildi. Bu kişiler semptom gösterirse, semptomun geliştiği gün bir PCR testi yapılacaktır.

Öte yandan rehberde, karantina uygulanmasa dahi kısmi risk nedeniyle 10 gün süreyle maske ve mesafe kuralına yakın temasta bulunan kişilerin önemine de dikkat çekildi.

Aşı ve hatırlatma dozunu almayan ve son 3 ayda COVID-19 olmayan yakın temaslılar 1 hafta karantinaya alınacaktır.

Hatırlatma dozunu almayan, son 3 ayda COVID-19 geçirmemiş veya aşı yaptırmamış yakın temaslılar 7 gün karantinaya alınacaktır. Semptomlar bir hafta içinde gelişmez ise 7. günün sonunda teste gerek kalmadan temaslı karantinadan çıkarılacaktır. Bu süre içinde semptomlar gelişirse, semptomun olduğu gün PCR testi yapılacaktır.

Aşı durumu ne olursa olsun, asemptomatik veya hafif COVID-19’lu kişiler de 1 hafta karantinaya alınacak.

Read More

Yorum yapın