Türkiye’de otomobil satışları dibi gördü!


Bildiğiniz gibi ülkemizde sıfır araba fiyatları bir hayli yükseldi. Bu yükseliş, direkt olarak ikinci el araba piyasasının da alev almasıyla sonuçlandı. B hatchback araçların bile yarım milyondan aşağı olmayan fiyatları ile karşı karşıya kalan tüketiciler ise bekleme yolunu seçti. ÖTV düzenlemesi olacağı ümidi ise pazarın durgun olmasına yol açan bir başka faktör olarak öne çıkıyor.

Türkiye’de otomobil satışları dibi gördü!

İşte tam da bu esnada Avrupa otomobil pazarı verileri açıklandı. Açıklanan detaylar, yukarıda sözünü etmiş olduğumuz noktaların bir sonucu olarak öne çıkıyor. Sonuçlara göre Türkiye’deki otomobil satışları, geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre yüzde 9.4 oranında azalış gösterdi. Ülkemizde 354.543 adet otomobil satıldı ve Türkiye bu alanda Avrupa’da en çok otomobil satılan altıncı ülke oldu.

Otomobil satışları OcakAğustos döneminde ise yüzde 11.8 oranında azalırken, bu süre zarfında Türkiye’de 7.221.379 adet otomobil satıldı. Aslına bakarsanız bu azalış oranlarının oldukça normal olduğunu ifade edebiliriz. Ancak ilerleyen dönemlerde yapılacak bir ÖTV düzenlemesi, işleri bambaşka bir noktaya da götürebilir. Eğer böyle bir adım atılırsa, otomobil satışlarının kısa süre içerisinde patlama yapacağı aşikar. Siz de görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Read More

Yorum yapın