“Türkiye’de merdiven altı yaklaşık 5 milyon ikinci el telefon var”akıllı telefon ikinci el telefon

Yeni bir açıklama yapan sektör temsilcilerine göre Türkiye’de merdiven altında yaklaşık 5 milyon ikinci el telefon bulunuyor.

BloombergHT’nin haberine göre Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) verileri, Türkiye’de bu yılın ilk yarısında 4,65 milyon adet sıfır akıllı cep telefonu satıldığını gösteriyor. Sektör temsilcilerine göre merdiven altında yaklaşık 5 milyon ikinci el telefon bulunuyor. İkinci el telefon piyasası söylendiği kadarıyla kayıtlı ya da kayıt dışı olarak ikiye ayrılıyor. İkinci el telefonların de merdiven altı satışı yani kayıt dışı ve güvenlik probleminden oluşan bölümü ile kayıtlı yani özel sertifikasyonu, kodu ve garantisi olan bölümü bulunuyor.

Mobilfon Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Lütfi Soylu, tüketicinin yenilenmiş telefon pazarına yönelmesinin önemli olduğunu söylüyor ve şunları aktarıyor: “Yenilenmiş telefon pazarı yeni regüle edilmiş bir pazar. Yenilenmiş cihazlar özel sertifikası, kayıt kodu ve 12 ay garanti verilerek satışa sunuluyor, kayıtlı bir sistem içerisinde satılıyor. Merdiven altı olarak satılan bazı telefonlarda ise güvenlik açığı yüksek boyutlarda.”

Ömer Lütfi Soylu ayrıca şunları da aktarıyor: “Yenileme sektörü dünyada da ülkemizde de henüz çok yeni. Sektör, çok yüksek bir potansiyele sahip. Yapılan araştırmalara göre 2021 yılında yenilenmiş telefon pazarı globalde yüzde 15 büyüdü. Özellikle Latin Amerika ülkeleri ve Hindistan’da büyüme oranı yüzde 30’lara yaklaşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sektörün ülkemizde de yıllık yaklaşık yüzde 25’lik bir büyüme kaydettiğini görüyoruz. BTK verilerine göre 2022’nin ilk 6 ayında 80 bin yenilenmiş telefon satıldı. Bu rakamın yıl sonu itibariyle 200 bin adete yaklaşmasını bekliyoruz. Önümüzdeki yıl ise 1 milyon adet yenilenmiş telefon satılmasını bekliyoruz. Tüketiciler nezdinde bilinirliği artan yenileme sektörünün büyüme ivmesinin daha da artacağını öngörüyoruz”.

Soylu, Türkiye’de de 25-30 milyon arasında bir atık cep telefonu olduğunu tahmin ettiklerini söylüyor ve ekliyor: “Türkiye genelinde 1,4 milyar adet telefon olduğu tahmin ediliyor. 100 milyon adet satışı yapılan telefon pazarının 25-30 milyonu ise atık yani çöp.”

İkinci el telefon detayı yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’den yeni PS5 oyun kumandası

Read More