Türkiye yolundaki Tesla, genel merkezde önemli isimleri kaybettiTesla LOG Tasarım

Elon Musk, kısa süre önce küresel olarak görülen olumsuz ekonomik tablo nedeniyle Tesla tarafında işten çıkarma yapılmasını istemişti.

Elon Musk, üst düzey Tesla yöneticilerine geçtiğimiz haftalarda bir bildirim gönderdi ve işe alımların spesifik bir süre verilmeden küresel olarak durdurulmasını istedi. Musk ayrıca Tesla’da yüzde 10’luk bir personel küçülmesi yani işten çıkarma istediğini de söylemişti. 2021 sonunda küresel olarak 99 bin çalışana sahip olan Tesla, küçülmeyi tam olarak nerede ya da ne zaman yapacak bilinmiyordu. En son ABD merkezli olarak neredeyse 200 farklı çalışanı ile yollar ayrıldı. Çok ilginç olarak bu 200’e yakın kişi, firmanın büyük önem verdiği kompleks otomatik pilot sistemi üzerinde çalışıyor ve uzun zamandır sistemi eğitiyordu. Bu çok ses getiren işten çıkarma üstüne Tesla çok önemli bir ismi daha kaybetti. Firmanın yapay zekâ projelerini yöneten Andrej Karpathy, Tesla’dan ayrılma kararı aldı. Andrej Karpathy, özellikle otomatik pilot sistemi için çok önemli çalışmalar yapmıştı.

Elon Musk’ın Twitter’dan yaptığı tüm çalışmalar için teşekkür ettiği Andrej Karpathy’nin firmadan neden ayrıldığı henüz bilinmiyor. Şimdilik “şu şirkete geçiyorum” tarzında bir açıklama da yapmayan Karpathy, ortaya çıktığı kadarıyla yakın zaman içerisinde Tesla’dan ayrılan tek üst düzey isim de olmadı. Açıklamaya göre bazı başka kilit rollerde bulunan üst düzey Tesla yöneticileri de firmayı bıraktı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2022 içerisinde Türkiye’de operasyona başlayacak olan firmanın, yeni gelişmeler ışığında Türkiye operasyonu için bir güncelleme yapıp yapmayacağı halen bilinmiyor. Ancak firma Türkiye operasyonu için çok az sayıda personel alımı gerçekleştiriyor. Bu açıdan Türkiye için bir adım atılmayabilir.

Birçok diğer büyük yönetici gibi daha önce de büyük işte çıkarmalar gerçekleştiren yani bu konuda bir ilke imza atmayacak olan CEO’su Elon Musk, ekonomi hakkında süper kötü bir duyguya sahip olduğunu belirtiyor.

Tesla gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın

Read More