Türkiye Uzay Ajansı, bir Türk vatandaşını uzaya gönderecekTürkiye Uzay Ajansı

Türkiye Uzay Ajansı bugün sürpriz bir duyuru yaptı. Bir Türk vatandaşı, gerekli eğitimleri tamamladıktan sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilecek.

Türkiye Uzay Ajansı üzerinden Türkiye’nin Milli Uzay Programı kapsamında beklenmedik bir adım atıldı ve TUA’yı bugün gündeme getiren konu gerçekten bir sürpriz oldu. “Cumhuriyetimizin 100. yılında bir Türk vatandaşı, gerekli eğitimleri tamamladıktan sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderiliyor.” açıklamasıyla duyurulan konuda şunlar da paylaşıldı: “Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu, Milli Uzay Programı kapsamında belirlenen 10 hedeften biridir. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında bir Türk vatandaşı, gerekli eğitimleri aldıktan sonra Uluslararası Uzay İstasyonuna gönderilecektir. Bu misyon kapsamında Türkiye’nin insanlı ilk uzay görevi gerçekleştirilecek ve bilim insanlarımıza Uluslararası Uzay İstasyonu şartlarında deney yapma imkânı sağlanacaktır.

Bu görevi gerçekleştirmek için Türk vatandaşları tarafından yapılan başvurular arasından 2 (iki) aday belirlenecektir. Seçilen adaylar TUA veya TÜBİTAK bünyesinde istihdam edilecek ve 10 (on) yıl mecburi hizmet yükümlülüğü olacaktır. Astronot eğitimlerini başarıyla tamamlayan adaylardan biri yaklaşık 10 gün sürecek uzay görevini gerçekleştirmek üzere Uluslararası Uzay İstasyonuna gönderilecektir.”

Yüksek ihtimalle uzaya insan götürebilen SpaceX gibi aracı bir firma aracılığıyla işleyecek ve çok pahalı olacak süreç için 23 Haziran 2022 itibarıyla bitecek başvuru şartlarına direkt olarak burada göz atabilirsiniz.

Daha önce Türkiye Uzay Ajansı hakkında konuşan ve şu anda en önemli eksiğimiz fırlatma konusu, ancak bu konuda önemli adımlar atıyoruz diyen Recep Tayyip Erdoğan, Milli Uzay Programı kapsamında “önümüzdeki süreçte Türk mühendislerinin yerli yazılımlarıyla birlikte uydulardan elde ettiğimiz bilgilerin güvenliğini de tamamen sağlamış olacağız.” cümlesini de kurdu. Cumhurbaşkanı tarafından bu akşam yapılan en önemli sayılacak açıklamalardan birisi ise şun oldu: “En önemli hedefimiz Cumhuriyetimizin 100. yılında Ay’a ilk teması gerçekleştirmek. İnşallah Ay’a gidiyoruz.”

Erdoğan Ay konusunda “2023 sonunda yakın dünya yörüngesinde ateşleyeceğimiz milli ve özgün hibrit roketimizle Ay’a ulaşarak sert bir iniş gerçekleştireceğiz, 2028’de ise aracımızı yakın yörüngeye çıkaracak, ilk fırlatmayı bu milli roketlerimizle yapacağız” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Uzay Programı özelindeki 10’uncu hedefi olarak da “Bir Türk vatandaşı uzaya gidecek” açıklamasında bulunmuştu.

Türkiye Uzay Ajansı yanında da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle

Read More