Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yeni faiz kararını açıkladı!


Küresel faiz artışları devam ederken gözler Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası‘nın faiz kararına çevrilmişti. Geçtiğimiz yıl faizde puan düşüren Merkez Bankası’nın bu yıl hangi yolu izleyeceği merakla bekleniyordu. Enflasyonun da artmasıyla birlikte faiz artışına giden FED‘in ardından dolar kurunda yükseliş gözlemlendi.

Bu kapsamda Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın da faiz ile ilgili ne yapacağı merakla bekleniyordu. Mayıs ayında yüzde 73’ü aşan enflasyonun bir süre daha artış ile karşımıza çıkması bekleniyor. Bu kapsamda Merkez Bankası’nın (TCMB) bugünkü toplantısında politika faizini yüzde 14 seviyesinde sabit bırakması bekleniyor.

Merkez Bankası yeni faiz kararını duyurdu!

Reuters anketine katılan 15 ekonomistin 14’ü haziran ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizlerin sabit bırakılacağı görüşünde. Bir katılımcı ise politika faizinin yüzde 13’e indirileceği görüşünde. Bloomberg anketine katılan 26 ekonomistin 25’i bugünkü toplantıda faizin sabit bırakılacağını öngörüyor. Ancak bir ekonomist 100 baz puanlık indirim öngörüyor. Ekonomistlerin beklentileri 24 yılın en yüksek seviyesine ulaşan enflasyonda zirvenin henüz görülmediği ve birkaç ay daha yükselişin sürebileceğini gösteriyor.

Ancak anketteki katılımcıların çoğu Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın üretim ve ihracatı önceleyen ekonomi programı çerçevesinde düşük faiz kararlılığı nedeniyle faiz tepkisi verilmeyeceği beklentisini koruyor. Erdoğan geçtiğimiz haftalarda faizde artışa gidilmeyeceğinin de altını çizmişti. Bu kapsamda gözler Merkez Bankası’nın kararına odaklandı. Neticede Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faizde değişikliğe gitmedi yüzde 14 olarak sabit tuttu.

Read More

Yorum yapın