Türk Oyun Sektörü belgesel serisinin 2. sezonu başladıTürk Oyun Sektörü

Yapımını 3A Stüdyoları’nın, prodüksiyonu ise SaveButonu’nun üstelendiği Türk Oyun Sektörü belgesel serisinin 2. sezonu başladı.

Disket Kutusu YouTube kanalında yayınlanan Türk Oyun Sektörü belgesel serisinin ilk sezonu direkt olarak burada izleyebileceğiniz “Yazılı Basın”, “Online Basın” ve “Yayıncılar” olmak üzere üç farklı bölümden oluşmuştu. İlk sezonda Türkiye’deki oyun sektörünün basın ve yayın tarafına odaklanılmıştı. İkinci sezonun kendisi ve yayınlanan ilk bölüm için ise başlangıç “Oyun Geliştiricileri” ile yapıldı. İkinci sezonun ilk bölümü için şu açıklama geçildi: “Hemşeriniz pikseller ve yaratıcılarıyla tanışmaya hazır mısınız? Bu sezon 1990’lı yıllardan itibaren bu sektörün ana yemeklerini ortaya koymuş geliştiricilerle konuşuyoruz. Taleworlds’ün, atlar ve kılıçlarla olan macerasını da ilk dönem oyunlarını geliştiren ustaların zorluklarını da dinlemek istiyorsanız üç bölümden oluşan yeni sezonumuz yakında sizlerle olacak. Türk Oyun Sektörü ikinci sezonunda endüstrinin usta şefleriyle bir araya geliyor ve macerayı sizler için derliyor.

İlk pikseller ve hikayeleri serimizin bu bölümüyle sizlerle buluşuyor. Yıllar sonra milyarlarca dolarlık bir hacme ulaşacak bu sektörün ilk kıvılcımlarını merak ediyor musunuz? Bu bölümde Armağan Yavuz TaleWorlds ve Mount & Blade macerasının başlangıcını, Kabus 22 ekibinden Yasin ve Kadir Demirden ilk dönemin zorluklarını anlatırken, Erkan Bayol Hükümran Senfoni’den bahsediyor.”

Türkiye’de oyun sektörü rakamsal olarak büyüyor. Bu konuda en güncel açıklamalardan birisine oyun geliştiricilere özel kuluçka merkezi Game Factory’nin İletişim Direktörü Rıfat Tellioğlu yapmıştı. Tellioğlu, blockchain ve metaverse girişimlerine yapılan yatırımların 20 milyon dolara ulaştığını ve önümüzdeki dönemlerde daha fazla yatırım göreceğimizi söylemişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tellioğlu ayrıca şunlar aktarmıştı: “Bu yılın ilk yarısında oyun sektörüne yapılan yatırımlar adet bakımından azalsa da yatırım miktarı, 2021’in toplamını geride bıraktı. 6 ay içerisinde 333 milyon dolar yatırım alan Türk oyun sektörünün yıl sonunu en az 500 milyon dolarla kapatmasını bekliyorum. Ayrıca ilk yarıyılda Türkiye’deki blockchain ve metaverse girişimlerine yapılan yatırımlar 20 milyon dolara ulaştı. Önümüzdeki dönemlerde daha çok blockchain oyununun yatırım aldığını göreceğiz.”

Türk Oyun Sektörü yanında bu da ilginizi çekebilir: Katlanabilir yapıda hazırlanan inanılmaz televizyon: C Seed N1

Read More