Tüpraş, robot köpek Spot ile gelecek testlerine başladı [Video]Tüpraş

Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları arasında başı çeken Tüpraş, robotik teknolojilere önem veriyor ve Spot ile testler yapıyor.

Türkiye’de birden fazla üretim tesisine sahip olan Tüpraş, bugün Twitter üzerinden gelecek için önemli bir paylaşımda bulundu. Bu paylaşımda öncelikle şunlar aktarıldı: “Robotik teknolojilere yönelik yol haritamız kapsamında, üretim sahalarında dijitalleşme çalışmalarına hız kesmeden devam ediyoruz. Robotik teknolojilerin Türkiye’de üretim sahalarındaki öncü uygulayıcılarından biri olmayı hedefliyoruz.”  

Yapılan açıklamada “Petrol depolama tanklarının periyodik kontrol çalışmalarında, metrelerce yükseklikteki ölçümlemelerde ve rafineri sahalarındaki riskli iş alanlarında Boston Dynamics’in uzaktan kumanda edilebilen akıllı dört bacaklı robotu Spot ile üretim sahalarında test uygulamalarına başladık.” bilgilerini veren Tüpraş, yukarıdakilere ek olarak ayrıca şunları da aktardı:

“Sahalarda bulunan farklı tipte analog sayaç, seviye göstergeleri, valf açıklığı göstergeleri robot tarafından okunabiliyor ve çeşitli emniyet kontrolleri de otonom olarak yapılabiliyor. Dönüşüm yolculuğumuzda en önemli yapıtaşlarından biri olarak gördüğümüz dijitalleşme alanında, yapay zekâ ve robotik teknolojilere yönelik yenilikçi uygulamalarımıza devam edeceğiz.”

Artık bir Hyundai şirketi olan Boston Dynamics imzalı robot köpek Spot, birçok farklı amaçla başka ülkelerde de test ediliyor. Bu arada Spot’un Türkiye’ye ilk defa Tüpraş tarafından getirilmediğini de belirtmemiz gerekiyor. Firmadan konu hakkında paylaşılan resmi videoyu ise sayfanın hemen üstünde izleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca

Read More