TÜİK Şubat ayı enflasyon rakamını açıkladı


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bir süredir merakla beklenen Şubat 2022 dönemine ait enflasyon verilerini açıkladı. Dolar kurundaki hareketlenmeler, global anlamda süren kıtlık sıkıntıları gibi sebepler enflasyonu daha fazla körüklüyor.

TÜİK Şubat ayı enflasyon rakamını açıkladı

tüik

Bunun neticesinde Şubat ayı enflasyon verileri, beklentilerin de üzerine çıktı.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak 2022 döneminde paylaştığı enflasyon verileriyle Ocak 2021’den Ocak 2022’ye olan enflasyon artışını %48,7 olarak ortaya koymuştı.

Rusya Ukrayna savaşının da patlak vermesiyle mevcut halde kötü olan enflasyon daha kötü hale geldi diyebiliriz. TÜİK’in açıklamasına göre Şubat ayında tüketici fiyatları aylık %4,84 oranında, yıllık bazdaysa %54,44 oranında artış gösterdi. Bloomberg HT’nin anketi, enflasyonun yıllık %52,85 olarak açıklanması yönündeydi.

Ayrıca 4 Mart’ta ABD şubat ayı tarım dışı istihdamı açıklanacak. Beklentiler 438 bin. Bunun da fed para politikasında ve enflasyon oranında etkisi olacaktır. Dolar kurunda yaşanan çalkantılar uzun süredir kontrol altına alınmış olsa da bunun olumlu etkileri ne yazık ki enflasyona yansımadı.

Hayat pahalılığından şikayet eden vatandaşların sayısı artıyor. Özellikle Nisan ayları gibi enflasyonun etkisinin tam olarak görüleceği iddia ediliyordu. İlk olarak koronavirüsün gelmesiyle başlayan hayat pahalılığı global anlamda ekonomileri kötü etkiledi. 2 senedir üst üste patlak veren etkenler de mevcut durumu daha da fazla olumsuz yönde etkiledi.

Read More

Yorum yapın