TRT: “2023 yılında Netflix’e alternatif platform çıkaracağız”Netflix

TRT Genel Müdürü bugün çok ilginç karşılanan bir açıklamada bulundu. Kurumdan 2023 yılında Netflix’e alternatif platform geliyor.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre TRT (Türkiye Radyo Televizyon Kurumu) Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı, Uluslararası Genç İletişimciler Forumu’nda yaptığı konuşmasında TRT’nin 2023 yılında “Netflix’e alternatif uluslararası bir dijital platform” inşa edeceğini açıkladı. Bu konuda şimdilik detaylı bilgiler verilmedi ancak günümüzde Netflix’e benzer bir dijital platform kurmak oldukça kolay. Bunu belirli bir bütçeye sahip olan herkes rahatlıkla yapabilir. Önemli olan bu platformu herkese hitap edecek küresel içerikler ile doldurmak ve bunu pazarlayabilmek. Bunun için gerçekten çok büyük bütçeler gerekiyor ve TRT’nin sürece büyük bütçeler ayırabilmesi şimdilik çok olası görünmüyor.

TRT tarafının göz diktiği Netflix için işler son dönemde pek iyi gitmiyor. Firma burada aktardığımız üzere 2022’nin ilk üç ayında 2021’in son üç ayına oranla 200 bin abone kaybetti. Geçtiğimiz ay sonunda yapılan resmî açıklamaya göre şirketin abone kaybı ikinci çeyrekte tam 2 milyon seviyesine ulaşacak. Bu düşüşün arkasında sayıları artan güçlü rakipler, engellenmeye çalışılan hesap paylaşma ve özellikle fiyat artışları yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şirket bunu önleme adına bazı planlar yapıyor. Netflix CEO’su Reed Hastings, çeyrek açıklamaları kapsamında “reklam destekli” daha ucuz abonelik paketlerini resmi olarak düşündüklerini aktardı. Bunu uzun zamandır yapan rakipler bulunuyor. Örneğin geçtiğimiz aylarda Disney+ için reklam destekli yeni bir abonelik paketinin geleceği duyuruldu. HBO Max için reklamsız olarak aylık 15 dolar, reklamlı olaraksa aylık 10 dolar verilmesi gerekiyor. Hulu tarafında durum reklamlar ile aylık 7 dolar, reklamlar olmadan ise aylık 13 dolar seviyesinde yer alıyor. Netflix’in reklam destekli paketi ne zaman sunacağı ve bu paketin ne kadar olacağı ise şimdilik bilinmiyor.

Biliyorsunuz Türkiye’de yakında Netflix’in karşısına Disney+ ve HBO Max çıkış yapacak. Bu iki platformun da Türkiye’ye büyük yatırımları bulunuyor ve elde edecekleri başarı büyük merak uyandırıyor.

Netflix ve TRT gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Netflix’in son dönemdeki en popüler filmi

Read More