Toyota Türkiye, otomobil üretimine ara veriyor2022 Toyota Corolla

Türk otomotiv sektörünün öncü kuruluşlarından Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, ülkemizde bulunan fabrikasında üretime ara vereceğini açıkladı.

Japon otomotiv devi, tüm dünyada etkisini gösteren savaş süreci, salgın ve yarı iletken parça probleminden bir kez daha etkilendi. Türkiye’nin üretim ve ihracat liderleri arasında yer alan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye AŞ, önceden planlandığı üzere 07 – 12 Mart 2022 tarihleri arasında üretime ara veriyor. Bunun en büyük sebebi ise yarı iletken parça problemi. Yarı iletken problemi bildiğiniz gibi salgın süreçlerinin başından beri karşılaştığımız bir sorun ve halen tam olarak çözülemiyor. Nitekim politik olumsuzlukların da araya girmesi ile birlikte tedarik süreçli tekrar aksamaya başladı. Çoğu üretici de bundan etkileniyor. Önümüzdeki günlerde farklı üreticilerden de benzer kararlar duymak mümkün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Toyota, Türkiye pazarında çok önemli bir isim

2021 yılında 230 bin araç üreten Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, bu araçların 188 binini ihraç etti. 2021 yılında 3 milyonuncu aracını üreten Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, 3.6 Milyar $ tutarındaki ihracat gelir ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TIM) tarafından Türkiye’nin İkinci Büyük İhracatçısı olarak ödüllendirildi.

Üretim faaliyetlerini Sakarya’da gerçekleştiren Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, 2022 yılının sonunda da bir önceki yıllarda sergilediği üretim ve ihracat performansını arttırarak sürdürmeyi hedefliyor. Konu hakkında tüm gelişmeler LOG.com.tr’de olmaya devam edecek.

İlginizi çekebilir

Çinli Rolls-Royce” Hongqi H9 ile tanışın

Read More