Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt; “Türkiye, Çinli markalar için önemli bir fırsat” [Özel Haber]Toyota Türkiye Ali Haydar Bozkurt

Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Çinli otomobil markaları ve Avrupa hamleleri odağındaki sorularımıza yanıt verdi.

Otomotivde elektrifikasyon etkisinin artmasıyla birlikte özellikle Çinli üreticilerin Avrupa pazarına girme konusunda daha iştahlı ve cüretkar olduğuna şahit oluyoruz. Kısa sürede çok ciddi ürün gamı oluşturan Uzak Doğulu markaların üretim tarafında hızlı olmaları da Avrupalı üreticileri zorluyor. Nitekim geçtiğimiz günlerde Stellantis Grubu CEO’su Carlos Tavares de bu konu üzerinden vergilendirme odağında önemli açıklamalarda bulunmuştu. Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt da kendisine Çinli üreticilerin Avrupa ve Türkiye odağındaki hazırlıkları üzerine yönelttiğimiz soru üzerine dikkat çeken görüşler paylaştı. Özellikle Türkiye’nin Çinli üreticiler için bir sıçrama tahtası niteliği olabileceğini vurgulayan Bozkurt, önümüzdeki süreçte bir yatırım yapılmasının da kendisini şaşırtmayacağını ifade etti.

Toyota Türkiye Ali Haydar Bozkurt

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ali Haydar Bozkurt; “Çinli bir markadan Türkiye merkezli yatırım hamlesi şaşırtıcı olmaz”

Özel bir etkinlik kapsamında bir araya geldiğimiz Bozkurt konuyla ilgili açıklamalarında; “Şahsen, pazara bu tarz girişlerin olmasıyla birlikte rekabetin de güçleneceğini düşünüyorum. Özellikle elektrikli odağında yeni modeller olduğu için, bu durum yeni tipteki araçların kullanımı ve farkındalığını da artıracaktır. Türkiye ise tam bir sıçrama tahtası potansiyelini taşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sorunuzun merkezi olan Çinli markaların Avrupa’ya açılması konusunda ben Türkiye’yi büyük bir avantaj olarak görüyorum. Ben Çinli bir marka olsam, Türkiye’ye bir yatırım yapıp üretimi de burada gerçekleştirip satışları gümrüğün de rahatlığıyla Avrupa’ya yapmayı tercih ederdim. Belki bahsettiğim bu senaryoyu önümüzdeki süreçte duyabiliriz çünkü tüm maddeler akılcı. Bence bu müthiş bir fırsat. Türkiye’de lojistik, altyapı, yan sanayi, kaliteli ve Avrupa’ya göre daha avantajlı işçilik gibi öne çıkan parçalar var. Tüm parçaları bir araya getirdiğimde, hem bir otomotiv profesyoneli hem de bir Türk vatandaşı olarak böyle bir şeyi hayal ediyorum diyebilirim.” ifadelerine yer verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Stellantis CEO’su Tavares eşit koşullara vurgu yapıyor

Stellantis CEO’su Carlos Tavares de kısa süre önce Çinli otomobil markaları hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Çin’de Avrupalı üreticilere olan ekstra vergilendirmeyi hatırlatan Tavares; “Aslında durum basit. Avrupa Birliği’nden, Avrupalı üreticilerin Çin’de karşı karşıya kaldığı aynı koşulları uygulamasını talep etmeliyiz. Avrupa pazarı Çinli markalara tamamen açık durumda. Planlarının tam olarak ne olduğunu da bilemiyoruz. Pazarda tutunmak için başlangıçta zararına satış yaparak ana akım Avrupalılardan pay kapıp, sonra fiyatlarını yukarıya çekme ihtimalleri de söz konusu. Çinli otomobil markaları yalnızca bizimle aynı kurallar altında rekabet ederlerse Avrupa’da memnuniyetle karşılanabilir.” ifadelerine yer verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili video

Toyota Corolla Cross

Read More