Toyota elektrikli geleceği odağında yeni yatırım duyurduToyota

Elektrikli otomobillerde konumlandırılacak bataryalar için önemli olan yatırım, Toyota için kısa vadede etki gösterme potansiyeline sahip.

bZ serisiyle yeni dönemdeki elektrikli otomobil dönüşümüne adım adım dahil olan Toyota, önümüzdeki süreçte ortaya çıkacak olan tedarik ihtiyacı için de yatırımlar devreye almaya devam ediyor. Bu kapsamda kısa süre önce yeni bir adım atan marka, araçlarına batarya tedarik etmek üzere Japonya ve Amerika’da batarya üretimi için 5,6 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirme kararı aldı. Elektrikli araçlara olan artan talebi karşılayacak olan bu üretim tesislerinin 2024 ve 2026 arasında faaliyete geçmesi hedefleniyor. Bu yatırım, Toyota’nın farklı güç üniteleri ile mümkün olduğunca çok seçenek sunarak, tüm ülke ve bölgelerdeki müşterilerin ihtiyaçlarını esnek bir şekilde karşılamasını sağlayacak.

Toyota bZ4X

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Toyota için yeni yatırım iki kollu olacak

Karbon nötre ulaşmada birden fazla yol olduğunu inanan Toyota, ülke ve bölgelerin ihtiyaçlarına bağlı olarak CO2 emisyonunu azaltacak en ideal çözümleri sunuyor. Japon üretici, elektrikli araçlara artan taleple birlikte batarya ihtiyacını karşılayacak istikrarlı bir tedarik sistemi kurmak adına yatırımlarını sürdürmeyi planlıyor. Devreye alınan yeni batarya yatırımı sayesinde Toyota’nın Japonya ve ABD’deki batarya üretim kapasitesi 40 GWh’ye çıkacak. Toyota Üretim Sistemi ile birlikte her zamankinden daha verimli üretim hatları kuran marka, rekabet gücünü daha da artırma iddiasında. Japonya’da 3,1 milyar dolar civarında yeni yatırım yapacak olan Toyota, Amerika’da ise 2.5 milyar dolar ile otomotiv batarya üretimini artıracak.

Read More