Toyota Corolla Cross; C segment SUV temsilcisi Avrupa versiyonuyla rekabete hazır

Avrupa versiyonu lanse edilen Toyota Corolla Cross, önümüzdeki yıl içerisinde ciddi rakipler karşısında sınav verecek.

Toyota’nın 2021 yılıyla birlikte Avrupa pazarında daha fazla pay kapma stratejisi, birbirinden önemli somut oyuncularla kendisini gösterdi. Özellikle kullanıcıların yoğun eğilim içerisinde olduğu SUV segmentinin her iki önemli kanadına da birer yeni temsilci gönderen Japon üretici, 2022 ile birlikte arkasına yaslanıp ilk sonuçları görmeye başlayacak. Bu stratejinin temelleri ise Yaris ve Corolla Cross modelleri üzerine kurulu. Geçtiğimiz süreçte küresel lansmanları yapılan her iki model için Avrupa versiyonları da kullanıcılar için artık hazır. Temmuz 2020’deki tanıtım sonrasında şimdi de Avrupa versiyonuyla karşımıza çıkarılan Toyota Corolla Cross, Kenshiki Forum 2021 kapsamında sahneye çıkartıldı. Corolla Cross Avrupa’da rekabetin çok büyük olduğu C-SUV segmentinde C-HR ve RAV4’ün arasında konumlandırılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Toyota Corolla Cross için öne çıkan detaylar

Toyota’nın TNGA mimarisi üzerine geliştirilen Corolla Cross, son GA-C platformunu kullanıyor. Yeni Toyota SUV modelinin güçlü tarzı özel olarak Avrupa pazarına adapte ediliyor. Corolla Cross’a ebatsal olarak baktığımızda ise; 4460 mm uzunluğa, 1825 mm genişliğe, 1620 mm yüksekliğe ve 2640 mm aks aralığına sahip olduğunu görüyoruz. Bu değerlerin küresel versiyon ile birebir oranda devam ettiğini de belirtmeden geçmeyelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Corolla Cross, son multimedya teknolojisiyle gelen Corolla Cross Avrupa’ya özgü tasarlanan kabin düzenine sahip. 12.3 inçlik dijital sürücü göstergesi ve 10.5 inçlik merkezi ekranın kombinasyonu bizleri karşılıyor. Yüksek çözünürlüğe sahip 10.5 dokunmatik ekran, sezgisel kullanımla birlikte kablosuz Apple CarPlay, kablolu Android Auto gibi akıllı telefon entegrasyonlarına sahip. Araç aynı zamanda son nesil Toyota Safety Sense paketiyle diğer aktif sürüş ve park asistanlarını birleştiren T-Mate ile donatılacak. Bu noktada listede; çarpışma öncesi desteği, anlık trafik takibi, şerit takip asistanları, adaptif hız sabitleyici, kör nokta gösterimi, güvenli çıkış asistanı, otonom acil frenleme gibi tüm ihtiyaçları karşılayan parçalar karşımıza çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Corolla Cross, beşinci nesil hibrit sistemini global olarak kullanan ilk Toyota modeli oldu. Toyota’nın kendi kendini şarj eden 5. nesil tam hibrit sistemi, önden çekişli veya akıllı dört çeker AWD-i olarak tercih edilebiliyor. Önceki nesil sistemlere göre daha fazla tork, daha fazla elektrik gücü, daha yüksek verimlilik ve daha yüksek sürüş memnuniyeti sağlıyor. Lityum-iyon bataryalarda yapılan geliştirmeler sayesinde yeni batarya paketi daha güçlü ve yüzde 40 daha hafif hale getirildi. Elektrikli ve benzinli motorun gücü geliştirildi ve bu sayede toplam güç çıkışı yüzde 8 artırıldı. Corolla Cross’un motor seçenekleri 122 PS’lik 1.8 litre hibrit ve 197 PS’lik 2.0 litre hibrit olacak. Önden çekişli 2.0 litre hibrit güç ünitesi, 197 PS güç üretirken 0- 100 km/s hızlanmasını 8.1 saniyede tamamlıyor. AWD-i versiyonu ise, arka aksta yer alan ve 30,6 kW güç üreten elektrik motoruyla birlikte zor koşullarda daha iyi çekiş sağlıyor. Bu donanımla birlikte AWD-i Corolla Cross, önden çekişli versiyonun hızlanma performansını paylaşıyor.

İlgili video

Read More