Toyota, Avrupa odaklı hidrojen yatırımlarına yenisini eklediToyota hidrojen yakıt

Air Liquide ve CaetanoBus ile hidrojen yakıt teknolojisi tarafında ortaklığa giden Toyota, ticari tarafta önemli bir adım atıyor.

Toyota, çevreci hidrojen teknolojisini desteklemek ve ileriye taşımak adına yatırımlarına devam ediyor. Marka bu kapsamda, Air Liquide ve CaetanoBus ile entegre hidrojen çözümleri geliştirmek amacıyla ortaklığa gittiğini duyurdu. Bu anlaşma, hem hafif hem de ağır ticari araçlarda hidrojen kullanımını hızlandırmak için altyapı geliştirme çalışmalarını ve yeni araç filolarını içeriyor. Üç şirketin imzaladığı iş birliği, taşımacılığın karbondan arındırılmasına katkı sağlama ve çoklu mobilite çözümleri sunma amacını yansıtıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Toyota yeni ortaklıkla kapsamlı sürdürülebilirlik hedefliyor

Gerçekleştirilen anlaşma kapsamında üç şirket, hidrojen mobilitesinin tüm değer zincirini ele alarak tamamlayıcı uzmanlıklarını da ortaya koyacak. Bu değer zincirinde; yenilenebilir veya düşük karbonlu hidrojen üretimi, hidrojenin dağıtımı, hidrojenin dolum altyapısı ve farklı araç segmentlerinde hidrojenin yaygınlaşması gibi birçok unsur yer alacak. Bunlar, hidrojen teknolojisinin otobüsler, hafif ticari araçlar ve otomobillere entegrasyonunu içerecek. Toyota hidrojen mobilitesindeki ana oyuncularla birlikte kurduğu iş birliği sayesinde ortak fırsatları keşfedecek, talebi artıracak ve diğer mobilite uygulamaları için hidrojen erişimini kolaylaştıracak çözümler sunmak istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ek olarak bu çalışmalarla birlikte Avrupa genelinde yeni hidrojen ekosistemlerinin ortaya çıkmasına katkıda da bulunulacak. Yeni girişim, aynı zamanda Avrupa hükümetlerinin yeni hidrojen teknolojilerine hazır olması ve CO2 emisyonlarını azaltmak adına önemli bir adımı da temsil ediyor. Toyota, bu iş birliği sayesinde hidrojen ve hidrojen altyapısı maliyetlerinin kademeli olarak düşerken aynı zamanda mobilite alanında yeni fırsatlar yaratacağının da altını çizdi.

Read More