Togg’un tasarım kardeşi Vietnamlı Vinfast, CES 2022’de gövde gösterisi yaptı

2022 yılının sonuyla birlikte sadece elektrikli modeller satacak olan VinFast, CES ile birlikte Amerika planlarını da açıklığa kavuşturdu.

Togg ile birlikte otomobil segmentinde bambaşka bir heyecan yaşayan Türkiye’nin içerisinde bulunduğu durumun bir benzerini de birkaç yıldır Vieatnam yaşıyor. Ülke tarihinin en önemli otomobil girişimi niteliğindeki VinFast, 2018 yılından beridir benzinli modelleri üzerinden kullanıcılarıyla buluşmaya başlamıştı. Markanın yeni pazarlara açılma hedeflerinin gösterimi ise CES 2022’de gerçekleştiriliyor. Organizasyon kapsamında toplamda beş farklı modelin gösterimini gerçekleştiren marka, Amerika pazarına da girmeye hazırlandığını açıkladı. Bu kapsamda elektrikli modellerin üretimi için ülkede tesis açmak da isteyen VinFast’in en güçlü olduğu noktaların başında tasarım çizgileri geliyor. Togg’da olduğu gibi tasarım süreci İtalyan Pininfarina tarafından gerçekleştirilen modeller, markanın ve ülkenin baş harfinin merkezinde oluşan yüzleriyle karakter ortaya koyuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

VinFast 2022 son çeyrek ile birlikte Amerika satışlarına başlıyor

Amerika pazarına ilk olarak VF8 ve VF9 modelleriyle girmeye hazırlanan VinFast’in CES kapsamında girişten zirveye kadar uzanan tüm segmentlerdeki modelleri sahne alıyor. Markanın sahnesinde tamamı Pininfarina tarafından tasarlanan VF5 (A-SUV), VF6 (B-SUV), VF7 (C-SUV), VF8 (D-SUV) ve VF9 (E-SUV) araçların tamamı meraklılarıyla buluşacak. En iyi oranda 500 kilometreye kadar elektrik menzili sunabilecek olan modellerin organizasyonda teknolojik nitelikleri daha fazla ön planda çıkartıldı. ZF ile gerçekleştirilen ortaklıkla birlikte otonom sürüş teknolojisini dördüncü seviyeye kadar sunabilecek olan VinFast, giriş seviyesindeki versiyonlarda ikinci seviye ADAS donanımlarında yer verileceğini açıkladı. Araçların üst versiyonları ise kendi kendine park edebilme, otomatik şerit değiştirme asistanı, şeritte tutma asistanı, adaptif hız sabitleme, otonom acil frenleme gibi pek çok farklı aktif ve pasif destekleriyle geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2022’nin dördüncü çeyreğiyle birlikte Amerika satışlarına başlamaya hazırlanan Vietnamlı üretici, pazara sunacağı ilk model olan VF8’in başlangıç fiyatını 41.000 dolar olarak açıkladı. VF9’u da aynı dönem içerisinde pazara getirmeyi hedefleyen Vinfast, 2023 içerisinde ise VF5, VF6 ve VF7 ile ürün gamını tamamlamak istiyor. Tamamı elektrikli otomobillerden oluşacak ürün gamıyla birlikte, VinFast’in içten yanmalı motora sahip modelleri de satıştan kalkmış olacak. Eğer her şey planlandığı gibi giderse, VinFast’in Amerika’daki üretim süreci 2024 yılında başlayacak. Markanın Almanya’daki operasyonları için de ayrı bir fabrikanın Almanya’da konumlandırılması bekleniyor.

İlgili video

Read More