Togg’un lansman müziğine yapay zeka dokunuşuTogg sedan

Togg sedan modeli dün Las Vegas’ta gerçekleşen CES Fuarı‘nda tanıtıldı. CES 2022 kapsamında sahneye çıkarılan Togg Sedan, iki yıl önce tanıtılan prototipine göre önemli değişimleri beraberinde getiriyor. Tasarımıyla büyük bir beğeni toplayan otomobilin lansman müziğini yapay zeka besteledi. Yapay zeka klasik Türk müziğinin 2.500 eserini öğrenerek Togg’a özel bir beste yaptı.


Besteci ve yeni medya sanatçısı Mehmet Ünal, klasik Türk müziğinde bilimsel ölçüm ve hesap yapmaya yönelik yazılım geliştiren Prof. Dr. Barış Bozkurt‘un verilerinden yararlandı. Mehmet Ünal çalışmasında, Itri, İsmail Dede Efendi, Hacı Arif Bey, Tanburi Cemil Bey ve Sadettin Kaynak gibi değerli sanatçıların eserlerinin de yer aldığı Türk makam müziğindeki ritmik ve melodik analizleri bir araya getirdi. Yapay zeka tarafından bestelenen eser, bir insan tarafından çalınarak son haline getirildi. Bursa’nın Gemlik ilçesini bir örtü gibi kaplayan zeytin ağaçlarını temsilen canlı bir zeytin ağacı ile Ömer Burhanoğlu imzalı, geri kazanılmış plastikten zeytin ağacı modelini birlikte sergiledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ünlü modacı Arzu Kaprol’dan Togg için özel bir koleksiyon

Dünyaca ünlü tasarımcı Arzu Kaprol da Togg ekibi için sürdürülebilir tasarım ve üretim yöntemleriyle bir koleksiyon hazırladı. Tamamı Türkiye’de üretilen kumaşlardan tasarlanarak üretilen kıyafetlerde Togg mavisi ön plana çıkarılmı durumda. Koleksiyonda yer alan unisex yaklaşımlarla kadın-erkek eşitliği vurgulanıyor.

Togg Sedan video

Read More