Togg ile yola çıkacak AVAS tanıtıldı; elektrikli araçlar için yerli güvenlik önlemiTogg Seger AVAS

Seger tarafından geliştirilen AVAS, ilk kez Togg ile birlikte kullanımına başlanacak güvenlik odaklı bir donanım olarak öne çıkıyor.

Yerli otomobil girişimi Togg için oluşum sürecinden itibaren dile getirilen önemli parçalar arasında, proje ile birlikte Türkiye’de farklı alanlardaki gelişim yer aldı. Otomobilin oluşumu sürecinde ihtiyaç duyulan yan parçaların dünya standartlarında evrilimi için kapıların aralanacağı bu dönem artık somut adımlarla kendisini gösteriyor. İstanbul’da kapılarını açan Automechanika kapsamında tanıtımı gerçekleştirilen AVAS da bunun en güncel örneklerinden birisi olacak. Yüzde 100 yerli sermaye ile kurulan Seger tarafından hayata geçirilen bu donanım, elektrikli otomobillerin sessiz çalışma karakteriyle ortaya çıkabilecek dış dünya odaklı güvenlik zaafiyetine çözüm sunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

AVAS, Togg sonrası başka üreticiler için de satışa sunulacak

Elektrikli otomobillerle birlikte üreticilerin yeni bir çözüm olarak bir süredir sunmaya başladığı ikaz sistemi prensibi, AVAS projesinin temelini oluşturuyor. Marka tarafından “Akustik Araç İkaz Sistemi” olarak isimlendirilen ürün, özellikle yayalar için bir elektrikli otomobilin yaklaşmasını anlaşılabilir kılmada hayati derecede önem arz edecek. 30 kilometre hıza ulaşıncaya kadar suni bir ses yaratan AVAS, çevredeki tüm akışta araç için bir farkındalık yaratıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli araçlar için tasarladıklarıAVAS ile ilgili açıklamalarda bulunan Seger Genel Müdürü Tülin Tezer; “AR-GE aşamasında İstanbul Teknik Üniversitesi ile çalıştığımız AVAS (Akustik Araç İkaz Sistemi), elektrikli araçlarda suni bir ses oluşturarak yayalar açısından olası kazaları önlemeyi amaçlıyor. Tam ve yarı elektrikli araçlarda kullanılabilen bu ses simulasyon cihazı, içerisindeki CAN yazılımı sayesinde araç üreticilerinin özel isteklerine göre geliştirilebilecek. Yani otomobil üreticisi, istediği ses dosyasını ürüne tanımlayabilecek. AVAS için üretim bantlarımızı kurduk. İlk kez yerli aracımız TOGG’un SUV modellerinde yer alacak ve ardından seri üretimle otomotiv endüstrisine sunacağız.” ifadelerine yer verdi.

Read More