Togg için hazırlık sinyalleri; elektrikli otomobil ÖTV oranlarında ciddi indirim bekleniyorTogg

Bir süredir meclisin gündeminde olan elektrikli otomobil ÖTV oranları düzenlemesinde sona gelindi. Fiyatlarda önemli gerileme kullanıcıları bekliyor.

Yerli otomobil girişimi Togg, ilk modelleri banttan indirmek için gerek fabrika gerekse aracın kendisinde önemli bir seviyeye geldi. Resmi kaynaklardan paylaşılan bilgilerde özellikle fabrika tarafında yüzde 90’ı aşan hazırlık seviyesi karşımıza çıkıyor. Togg ile birlikte Türkiye pazarındaki bir diğer önemli beklenti de vergi tarafında. Özellikle Avrupa ülkelerinde fazlasıyla gördüğümüz teşvik süreçlerini henüz Türkiye’de görebilmiş değiliz. Son olarak geçtiğimiz yıl içerisinde bu alanda yüzde 400’ü bulan ÖTV artışının kaydedilmiş olması da o dönem Türkiye’nin gündeminde önemli yer edinmişti. Kullanıcılar dışında otomobil markalarının da Togg ile birlikte beklediği vergi düzenlemesi bir süredir Ankara’nın gündemindeydi. Gelen bilgiler ise çalışmalarda sona gelindiğine işaret ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli otomobil fiyatları yeni düzenlemeyle hissedilir oranda düşecek

Elektrik motorunun kW cinsinden ürettiği değerlere göre dilimlenen vergi oranları günümüzde yüzde 60’a kadar çıkabiliyor. Motor gücü 85 kW’ı geçmeyen modeller yüzde 10, 85 kW ile 120 kW arası klasmanın ise yüzde yüzde 25’lik vergi diliminde kendisine yer buluyor. 120 kW’ı geçen elektrikli otomobillerin vergi oranlarıysa geçtiğimiz yıl yüzde 15’den yüzde 60’a çıkarılmıştı. Mecliste bir süredir hazırlıkları devam eden ve önümüzdeki günlerde açıklanması beklenilen yeni düzenleme ile matrah dilimlerine göre değişmekle birlikte vergi oranlarında yüzde 60’dan yüzde 10’a gerilemeleri görebiliriz. Özellikle Hyundai Kona Elektrik ve Renault Zoe gibi modellerde çok ciddi fiyat gerilemelerini getirecek olan düzenlemede motor gücünde 160 kW, vergiler hariç fiyat içinse 700 bin TL’lik sınır öne çıkıyor. Bu sınırları aşan modellerde ise yüzde 60’lık vergi seviyesinin yüzde 40’a gerilemesi bekleniyor. Şimdilik kanunun yürürlülüğe gireceği zaman belli olmasa da, teşvik niteliğindeki bu adımın resmi detaylarını görmeye çok uzak değiliz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Read More