TOGG CEO’su ilk yerli otomobil hakkında güncel yeni bilgiler verdi

Yerli otomobil modeli için TOGG CEO Gürcan Karakaş bir açıklama daha yaptı ve araç hakkında yeni bilgiler verdi. İşte detaylar;

İlk yerli otomobil modeli SUV formunda 2022’nin sonunda seri üretime alınacak ve 2023’te satışa sunulacak. Bu konuda TOGG CEO’su Gürcan Karakaş tam olarak “2018’de başladık. 2022’de üretime geçmeyi planlıyoruz. ‘Türkiye’nin Otomobili’ 2023’te yollarda olur. Sepette 4-6 model olması gerekiyordu. Bizde model sayısı 5 olacak.” açıklamasında bulundu.

T24’te yer alan habere göre TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, montajı tamamlanan “Türkiye’nin Otomobili” prototipleriyle testlere de başladıklarını da belirtti: “Şimdi artık sürücü ile yanındaki koltukta oturan yolcunun kaza sırasında kafalarının birbirine çarpmasını önleyecek hava yastığı da devreye giriyor. Kaza anında aradaki hava yastığı açılacak, kafaların birbirine çarpması önlenecek.”

Karakaş, çarpışma testleri sonrası araçları yanın incelemeye aldıklarını bildirdi. “Hangi parça çarpışmadan nasıl etkileniyor, onlara bakıyoruz. Mobilite ile birlikte siber çarpışmaların da gündeme gelebileceğini kaydetti: Yani, araca siber saldırı olduğunda nasıl etkilenecek? Bu senaryolar üzerinde de çalışıyoruz.”

Aynı habere göre Şeref Oğuz, TOGG CEO’su Gürcan Karakaş’a sordu: “Türkiye’nin Otomobili” benim gibi aksi sürücülere ne yapacak? Karakaş gülümsedi: Sinirlendiğinizi, gerildiğinizi hissedecek, sizi sakinleştirecek müzik devreye girecek. Söylendiği kadarıyla araç için çalışanlar arasında doktora tezi müzik olan kişiler de bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlk yerli otomobil için en çok sorulan iki soru ve bilinen cevapları:

Yerli otomobilin fabrikası nerede?

Yerli otomobilin fabrikası uzun süredir Gemlik merkezli olarak inşa ediliyor. TOGG CEO’su bu konuda da bazı bilgiler verdi. Karakaş “Fabrikadan daha fazlasını kuruyoruz. Avrupa’nın en temiz tesisini yapıyoruz.” dedi. CEO fabrika ile ilgili çevresel şu verileri de paylaştı:

“5 gram/metrekareden daha az uçucu organik bileşen salımı söz konusu olacak. Bu miktar, Türkiye’deki yasal sınırın 9’da 1’ine denk geliyor. Avrupa’daki yasal sınırın 7’de 1’ine denk geliyor. Yani biz zaten “sıfır emisyon” ile başlıyoruz.”

Fabrikanın yakınlarındaki bir uçak pistinin otomobil test pistine dönüştürüldüğü de gelen bilgiler arasında yer aldı.

İlk yerli otomobilin fiyatı ne kadar olacak?

Modelin fiyatı henüz belli değil. Ancak Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank,, TEKNOFEST’te aracın fiyatı konusunda şu açıklamayı yapmıştı: “Aracın fiyatı şu anda belli değil. Şunun sözünü veriyor arkadaşlar. Araç kendi sınıfında Türkiye’deki araçlarla yarışacak bir fiyattan piyasaya çıkacak.”

Rakiplerin güncel Türkiye fiyatları göz önüne alındığı zaman ucuz olması kesinlikle beklenmeyen araç için özel vergi indirimlerinin olup olmayacağı halen belli değil. Ancak hep söylediğimiz gibi bunun daha önce imza atılan bazı anlaşmalar nedeniyle yasal olarak mümkün olmayacağı belirtiliyor.

Aracın resmi tanıtım videosu:

Read More