TikTok için ilk yasak geldi! Sırada okullar olabilir!


Meclis İdari Görevlisi‘nin (CAO), tüm milletvekillerine ve çalışanlarına bir e-postayla, “bir dizi güvenlik sorunu nedeniyle yüksek riskli” kabul edildiğinden uygulamayı cihazlarından silmeleri gerektiğini söylediği bildirildi. Telefonunda sosyal ağ uygulaması olduğu tespit edilen herkesle iletişime geçilerek uygulamanın silindiğinden emin olunacak ve ileride indirilmesi yasaklanacak.

Bu, ABD hükümetinin uygulamayı sahip olduğu cihazlardan engellemek için yaptığı bir çok hamledeki en son gelişme. Geçen hafta milletvekilleri, TikTok’un yürütme organı cihazlarında kullanımını yasaklayacak hükümler içeren 1,7 trilyon dolarlık çok amaçlı bir harcama yasa tasarısını onaylamıştı. Baş İdari Görevlinin bir sözcüsü Reuters’e, geçişin ardından CAO’nun Meclis için benzer bir politika uygulamak üzere Meclis İdaresi Komitesi ile birlikte çalıştığını söyledi.

Hamle, Senato’nun Senatör Josh Hawley tarafından sunulan “Devlet Cihazlarında TikTok’a Hayır Yasası”nın oybirliğiyle onaylamasından hemen sonra geldi. Reuters’in belirttiği gibi, 19 eyalet ayrıca uygulamanın hem sahip oldukları hem de yönettikleri personel cihazlarına yüklenmesini ve kullanılmasını yasakladı. Yasa geçtiğinde TikTok sözcüsü Brooke Oberwetter, Engadget’e şirketin “Kongre’nin TikTok’u hükümet cihazlarında yasaklamak için harekete geçmesinden hayal kırıklığına uğradığını” ve bunu “ulusal güvenlik çıkarlarını ilerletme yolunda işe yaramayacak siyasi bir jest” olarak nitelendirdiğini söyledi.

TikTok için ilk yasak geldi! Sırada okullar olabilir!

TikTok’ı eleştiren ABD hükümeti yetkilileri, uygulamanın Çinli yetkililer tarafından ABD hakkında casusluk yapmak için bir araç olarak kullanılabileceğine dair endişe duyduklarını dile getiriyor. FBI Direktörü Chris Wray bunu “Çin Komünist Partisi için bir Truva Atı” olarak nitelendirdi ve Çin ile bağlarını tamamen kesene kadar uygulamanın hükümet cihazlarında yeri olmadığını söyledi. Çinli ByteDance şirketine ait TikTok, tüm yerel trafiği ABD’deki Oracle sunucuları üzerinden yönlendirerek ve tüm ABD kullanıcı verilerini sunucularından silme taahhüdünde bulunarak bu endişeleri gidermeye çalıştı ancak görünüşe göre başarılı olamadı.

Bununla birlikte, ByteDance’in iki muhabir de dahil olmak üzere ABD’deki TikTok kullanıcılarının verilerini uygunsuz bir şekilde elde ettiği için dört çalışanını işten çıkardığına dair son açıklama, muhtemelen şirketin amacına pek de  yardımcı olmadı. Bir New York Times haberine göre, çalışanlar, dahili bilgileri basına kimin sızdırdığını bulma arayışlarında iki muhabirle bağlantılı IP adreslerine ve diğer verilere erişim sağladı.

Read More

Yorum yapın