TikTok baskısı sürüyor; Facebook Reels global olarak kullanıma sunuldu

TikTok tarafından alınan Instagram Reels sonrasında Facebook Reels altyapısı da global olarak kullanıma sunuldu.

Halen bilmeyenler için Instagram Reels, “Instagram Kamera” içerisinde kısa videolar oluşturmanıza ve düzenlemenize olanak tanıyor.  Kullanıcılar Reels videolarına efektler ve müzik ekleyebiliyor veya kendi sesini kullanabiliyor. TikTok’un inanılmaz büyük etkisiyle artık geleceğini Reels gibi video formatları üzerine kuran çatı şirket Meta, bu açıdan bugün bir adım daha attı ve global olarak Facebook Reels çıkışını gerçekleştirdi.

Yakında Meta çatısı altında yer alan Facebook uygulamasının (iOS ve Android) hemen her yerinde Reels’ler karşımıza çıkacak. Bugün 150’den fazla ülke için çıkış gerçekleştirdiklerini açıklayan firma, bu formatın ne kadar popüler hale geldiğini açık olarak görüyor ve genişleme çalışmalarına bu doğrultuda devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook Reels içerikleri, yukarıdaki görselde de görülebileceği üzere ana sayfa içerisindeki özel bölümde yer alacak, kişiler uygulamanın üst kısmına gelen Reels menüsü üzerinden hızlıca kısa videolar paylaşabilecek. Kişisel olarak paylaşılan Reels’leri tek bir sayfada izlenme oranıyla beraber bir araya getirecek Meta, kişilerin uygulama içerisinde başka Reels’ler ile “remiks” video çekmesine de imkân tanıyacak.

Facebook’un popülerliği son yıllarda inanılmaz oranda düşmüş durumda. Bu tarafı canlandırmak adına farklı adımlara muhtaç olan Meta, Reels ile bu tarafta istediği popülerliğe ulaşamayabilir. Çünkü firma Reels’ler ile henüz Instagram tarafında da devasa bir başarı elde edemediklerinin farkında.

Facebook Reels yanında bu da ilginizi çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca

Read More