Tesla yeni araçlarından şarj kablosunu kaldırdı, Apple’a benzetildiTesla

Türkiye’de resmi olarak operasyona başlayacak olan Tesla, bazılarını kızdıran bir adımla yeni araçlarından şarj kablosunu kaldırdı.

Elon Musk’ın CEO’su olduğu dev üretici biliyorsunuz Tesla Motorları Satış ve Hizmetleri Limited isimli şirket üzerinden Türkiye’de operasyona başlamaya hazırlanıyor. Tesla Türkiye operasyonunun CEO’su Kemal Geçer olacak ve satışta olan “Model” serisi birçok otomobil, yüksek ihtimalle yeni açılan Almanya fabrikasından çıkarılarak resmen Türkiye’ye getirilecek. İşte bu araçların bünyesinde bir mobil şarj kablosu olmayacak. Daha önce araçlara Seviye 1 ve Seviye 2 şarj sunan kablolardan koyan ve en son sadece normal prizlerde çalışan Seviye 1 kablo vermeye başlayan şirket, artık bunu da yapmayacak. Tesla’dan yeni otomobil alanlar, Seviye 1 kablo için ekstra olarak 275 dolar, Seviye 2 kablo içinse ekstra 400 dolar vermek zorunda kalacak. Elon Musk’a göre bu kabloların kullanım seviyesi çok düşük ve bu yüzden kendileri için gereksiz bir masraf çıkıyor.

Çoğu kişi istatistiklere göre araçlarını şarj etmek için hızlı şarj istasyonlarını kullanıyor ve bu istasyonlarda kablo yerleşik olarak sunuluyor. Kişilerin araçlarını evlerinde şarj etmek adına ise artık kablo satın alması zorunlu olacak. Bu hamlesiyle dev elektrikli otomobil üreticisi direkt olarak Apple’ı akla getiriyor. Birçok kişi “Apple’ı örnek almış” yorumunu yapıyor.

Peki neden? Çünkü Apple artık sattığı iPhone’ların yanında bir şarj cihazı vermiyor. Şu an Apple’ın izinden giden ve telefonlarının kutusuna şarj cihazı koymayan Android telefon üreticisi firmalar da bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Firma için işler genel olarak güzel gidiyor. Tesla, 2022’nin ilk üç ayında 310 binden fazla otomobil teslimatı gerçekleştirdi. Bunun üretici için tüm zamanlar özelinde bir rekor olduğu aktarılıyor. Tesla’nın ilk üç ayda ürettiği araç sayısının ise 305 binden fazla olduğu resmi olarak veriler bilgiler arasında yer alıyor.

Ayrıca ek bilgi olarak belirtelim. Tesla, Türkiye özelinde İstanbul, İzmir, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Edirne, Hendek (2 Adet), Soma ve Konya merkezli lokasyonlara hızlı şarj istasyonu kurmak için çalışmalar yapıyor.

Tesla Türkiye operasyonu yanında bu da ilginizi çekebilir: Ferrari’nin nefes kesen otomobili

Read More