Tesla Model Y, otomatik modda 3.5 milyon dolarlık özel jet uçağa çarptıTesla Model Y

Bugün Tesla için ilginç bir haber gündem oldu. Bir Tesla Model Y, gerçek anlamda 3.5 milyon dolarlık özel jet uçağa çarptı.

Tesla otomobil modellerinin uzaktan kontrol / hareket sistemi bulunuyor. Başka yeni nesil otomobillerde de yer alan bu sistem, araçların kapıların açılamadığı dar alanlardan çıkarılmasına imkan tanıyor. Akıllı telefon uygulamaları ya da akıllı anahtarlar üzerinden kontrol edilen bu sistem, genel olarak çok faydalı bulunuyor. Bu sistem Tesla araçlar içerisinde çok daha gelişmiş durumda ve gerekirse manevra da yapabiliyor. Ancak sistem halen yüzde 100 güvenli değil gibi görünüyor. Çünkü kısa süre önce bir Tesla Model Y, Cirrus Vision isimli 3.5 milyon dolarlık özel jet uçağa çarptı. Direkt olarak aşağıdaki paylaşımda görebileceğiniz bu çarpma anı, çok şiddetli bir darbe olmadığını gösteriyor ancak yine de uçakta hasar oluştuğu aktarılıyor.

Bu durumda bir numaralı suçlu elbette çok dikkatsiz davranan aracın sürücüsü. Çünkü bu özellik otomatik olsa da manuel olarak uzaktan kontrol ediliyor ve araçta bulunmayan sürücünün çarpma öncesinde aracı durdurması gerekiyor. Ancak burada araçtaki güvenlik sisteminin de bir suçu bulunuyor. Sensörlerin normalde daha bu çarpma olmadan aracı durdurması gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlk darbe sonrasında aracın hareket etmeye devam etmesi de garip görünüyor ve süreçte net olarak bir sensör algılamama durumu varmış gibi duruyor. Süreç için uçağın arka kısmı yukarıda olduğundan araç önünü boş zannetmiş olabilir yorumları yapılıyor. Tesla araçların daha önce de sensör bazlı algılama sorunu nedeniyle kaza yaptığı durumlar bulunuyor.

Someone just crashed into a Vision Jet!!! from flying

İlginç Tesla Model Y kazası yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması

Read More