Tesla Model S/X için ANC benzeri yol gürültüsü azaltma sistemi geldiTesla

Tesla Model S ve Model X otomobiller için kablosuz kulaklıklardaki ANC benzeri yol gürültüsü azaltma sistemi geldi.

Tesla, satışa sunduğu otomobillerini uzaktan güncelleyebilen bir firma. Bu sayede yazılım güncellemesi ile araçlara sürekli olarak birçok yeni özellik ekleniyor. İşte bu özelliklerin yenisi yol gürültüsünü azaltma sistemi oldu.

Yukarıda da aktardığımız gibi ilk olarak Model S ve Model X araçlar için getirilen sistem, kulaklıklardaki ANC yani aktif gürültü engelleme sistemini taklit ediyor. Araçların kabin içi gürültüsünü yerleşik mikrofonlar ile belirleyen sistem, hoparlörler üzerinden eşit derecede anti-gürültü üreterek yol gürültüsünü azaltmaya çalışıyor.

Yapılan ilk yorumlara göre sistem henüz yol sesini tamamen ortadan kaldırmıyor ancak özellikle çok bozuk zeminlerde ciddi fark yaratabiliyor. Ayrıca bu sistemin yeni çıktığı ve ileride geri bildirimler üzerinden daha da iyi hale getirileceği aktarılıyor.

Buna benzer sistemler üzerinde başka firmalar da aktif olarak çalışmalar yapıyor. Yol gürültüsünü özellikle fiziksel yalıtımın düşük olduğu basit araçlarda azaltmak için bu tarz sistemler büyük önem arz ediyor. Yol gürültüsü özellikle uzun yolculuklarda sürüşü olduğundan çok daha yorucu hale getirebiliyor.

Tesla en son oyun konusunda ciddi bir eleştiri almıştı

Tesla otomobil modellerinin içerisindeki büyük ekranlarda farklı birçok oyun oynayabiliyorsunuz. Bu oyunlar ilk geldiğinde sadece araç park halinde oynanabiliyordu. Ancak yakın zaman önce bunun değiştiği ortaya çıktı. Söylendiği kadarıyla artık sürüş sırasında da oyun oynanabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu durum fazlasıyla tepki çekiyor çünkü çok bu büyük bir tehlike yaratıyor. Tesla’nın bu altyapıyı spesifik olarak öndeki diğer yolcu için sunduğu aktarılıyor ancak yine de bir tehlike oluşuyor. Çünkü yandaki kişinin oyunu sürücünün dikkatini rahatlıkla dağıtabilir, bu nedenle büyük kazalar olabilir.

Aynı şekilde kendini bilmez bazı sürücüler de kendisini yolcu gibi gösterip hareket halinde oyun oynayabilir. Bu konuda firmadan halen resmi bir açıklama gelmiş değil.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın

Read More