Tesla ilk defa bir ülkedeki üretimini kendi isteğiyle azalttı


Elektrikli otomobil denildiği zaman akla gelen ilk isim olan Tesla, her geçen gün pazardaki hakimiyetini arttırırken, istisnalar ülkesi Çin’den gelen veriler Amerikalı teknoloji devi için bu bölgede işlerin pek de yolunda gitmediğini gösteriyor.

Şangay’da bulunan ve aylık üretim kapasitesi 90 bin aracın üzerinde olan Tesla fabrikası, ilk defa kendi isteğiyle %20 üretim kısıtlamasına gitti. Şirketin bu kararı almasının arkasında ise iki temel sebep yatıyor.

Tesla ilk defa bir ülkedeki üretimini kendi isteğiyle azalttı

Bunlarda birincisi Tesla artık montaj süresini %15 civarında arttırdı. Bunun anlamı ise, şirket geçtiğimiz aylara göre aynı süre içerisinde daha fazla Tesla modeli üretebiliyor. Tabi bu da oturmuş talep döngüsünün üzerinde bir arz anlamına gelecektir.

Üretimin azaltılmasının ikinci ve daha önemli bir diğer nedeni ise Çin’de bulunan yerel elektrikli otomobil üreticilerinin günden güne daha rekabetçi bir konuma evrilmeleri. Başta BYD olmak üzere pek çok Çinli elektrikli otomobil üreticisinin pazar payı her geçen gün baş döndürücü bir hızla artıyor. Bu da Tesla’nın yerli markalarla rekabet konusunda yetersiz kaldığının bir göstergesi. Hatta Amerikalı teknoloji devinin bu ülkedeki pazar payını koruyabilmek adına türlü indirimler ve kampanyalar başlattığı da gelen bilgiler arasında. Bakalım Tesla önümüzdeki aylarda kaybettiği pazar payını yeniden geri alabilecek mi?

Read More

Yorum yapın