Tesla adına kötü haber! Cybertruck iptal edildi!


Tesla CEO‘su Elon Musk, yılın en şok edici haberi olması gereken bir açıklama yaptı. Uzun zamandır beklenen Cybertruck‘ın üretiminin iptal edildiğini doğruladı. Peki sebep? Devam eden geliştirme maliyetlerinin orijinal bütçeyi çok aştığı belirtiliyor.

Tartışmalı görünen Elektrikli kamyon artık geçerli bir başarısızlık olarak sayılabilir mi bilinmez ancak Musk, “Cybertruck’ımızı iptal etmek için zor bir karar verdiğimizi söylemek çok üzücü” dedi. “Birçok hayal kırıklığına uğramış müşteri olacağını biliyorum ve tüm ön siparişler derhal iade edilecek. Karar, Tesla’nın ve geleceğinin çıkarları doğrultusunda verildi.” dedi.

CyberTruck’ın üretimi artık durduruldu!

Halkla İlişkiler departmanı olan Austin açıklamalarına göre, California merkezli otomobil üreticisinin iç kaynak rakamlarını sessizce Musk‘ın incelediğini ve nihayetinde, Teksas’ta şu anda yapım aşamasında olan Gigafactory‘nin yalnızca Model Y ve Model 3 üretimi için daha uygun olacağını belirlediğini söylüyor.

Başlangıçta Austin hem Cybertruck‘ı hem de Model Y‘yi inşa etmekle görevlendirilmişti, ancak Model 3‘e olan talep hızla artmaya devam etti. Ayrıca, Cybertruck‘ın gecikmeli lansmanı ve kamera arkası sorunları, başlangıçta açıklanandan çok daha yüksek bir fiyat etiketi ile sonuçlanacaktı.

Cybertruck

Cybertruck konsepti 2019’da piyasaya çıktığında Musk, arkadan çekişli model için 39.900 dolardan başlayan bir taban fiyat sözü vermişti. Dört tekerlek çekişli versiyondan tam olarak 10 bin dolar aşağı fiyattan başlayacaktı. Genel olarak otomobil endüstrisinde malzeme maliyetleri, koronavirüs pandemisinin başlangıcından bu yana son birkaç yılda arttı. Ukrayna’da devam eden savaşda meselelere negatif etki yaptı.

Tesla, çok yakın bir zamanda Model Y‘nin fiyat etiketini artırmıştı. (en ucuz Uzun Menzil 62.990 dolardan başlıyor- Standart Aralığa göre 20 bin dolarlık bir artış var) Şimdi ise diğer araçların ek fiyat artışlarını önlemek için Cybertruck‘ın geliştirme bütçesini yeniden yönlendirilmesi gerekti.

Tesla’nın kararına etki etmiş olabileceğini düşündüğümüz bir başka gerçek de Ford ve General Motors gibi eski OEM’lerin onu EV kamyon pazarında yendiği gerçeği. F-150 Lightning‘in düpedüz uygun başlangıç ​​fiyatı ile Tesla’nın artık erişemeyeceği bir yerde. Tesla aynı zamanda kamyonetlerle teslimat işine girme konusunda da endişeli, pazar segmenti analistlerinin on yılın sonunda patlayacağını tahmin ediyor.

Read More

Yorum yapın