Telegram için yıl bitmeden geldi: “Tepkiler, Spoiler, Çeviri ve QR Kodları”

WhatsApp güvenlik skandalı sonrasında büyük kullanıcı artışı gören Telegram için bugün birçok yeniliğin daha duyurusu yapıldı.

Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma servislerinden Telegram, bu yılki 12. güncellemesi ile kullanıcılara tepkiler, mesaj çevirisi, temalı QR kodları, gizli metin (spoiler) ve daha fazlasını sunduklarını duyurdu. Firmanın 2021 bitmeden hemen önce gelen yeni özellikler için temel açıklamaları şöyle oldu:

Tepkiler: Telegram, hareketli ve etkileşimli ifade ekleyen ve kullanıcılara sohbetlerde kendilerini ifade etmeleri için benzersiz yollar sunan ilk mesajlaşma uygulamasıydı. Bugün bu ifadelerden bazıları, herhangi bir mesaj göndermeden, duyguları ve geri bildirimleri paylaşmaya yönelik tepkiler olarak kullanılabilir hale geliyor.”

“Spoiler: Ciri veya Peter Parker’ın kaderini başkalarının eğlencesini bozmadan tartışmak için yazarken metninizin herhangi bir bölümünü seçin ve yeni “Spoiler” biçimini seçin. Bu, mesajın seçilen kısmını sohbette olduğu gibi sohbet listesinde ve bildirimlerde de gizleyecektir.”

“Mesaj Çevirisi: Dünya çapında yarım milyardan fazla insan Telegram’ı yalnızca arkadaşlarıyla iletişimde kalmak için değil, aynı zamanda akla gelebilecek her dilde genel gruplarda sohbet etmek ve kanallardan içerik görüntülemek için de kullanıyor. Artık herhangi bir mesajı doğrudan uygulamada başka bir dile çevirebilirsiniz.”

“Temalı QR Kodları: Genel kullanıcı adı olan herhangi bir kullanıcı için QR kodu oluşturabilirsiniz. Bu aynı zamanda gruplar, kanallar ve botlar için de çalışır ve birisine en sevdiğiniz blogu veya hayran kulübünü göstermeyi kolaylaştırır.”

“macOS için Yeni Menüler: Bazı yeni kısayol ipuçları ve uygulamadaki her bir menü öğesi için güzel animasyonlu simgeler ekleyerek macOS için Telegram’daki tüm içerik menülerini yeniden tasarladık.”

“Daha Fazla Etkileşimli İfade: Animatörlerimiz ayrıca 🔥 😁 🤩 😢 😭 😱 ❄️ ifadelerinin yeni etkileşimli sürümlerini ekledi. Bunlardan herhangi birini birebir sohbete gönderin, ardından siz ve sohbet ortağınız için efektini ortaya çıkarması için ifadeye dokunun.”

Her geçen gün daha yetenekli ve güçlü hale gelmesi şaşkınlık veren Telegram, 2022’de daha fazla para kazanır hale gelecek. Firma reklamlar yanında paralı üyelik gibi sistemler üzerinde aktif olarak çalışmalar yapıyor.

İlginizi Çekebilir: Gündemden düşmeyen insansı robot Ameca

Read More