Telefon tarifelerine dev zam! Çağrı atma devri geri dönüyor


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu‘nun yaptığı açıklamaya göre, mobil haberleşme hizmetleri ile ilgili azami ücret tarifelerine yüzde 40 zam geldi. Mobil haberleşmenin yıllık düzeyde oranı ise yüzde 52,5 oldu. Yeni tarifeye göre yurtiçi görüşmelerin dakikası 123 kuruş artarken, yurtdışını arama ücretlerinde de azami tarife dakikası 12 lira 23 kuruşa çıktı.

Hat devir ücretleri 23 lira 32 kuruş, numara değişikliği ücreti 53 lira 20 kuruşa, sim kart değişimi de 53 lira 20 kuruşa çıkmış oldu.  Kısa mesaj ücretlerinde ise yurtiçinde 88,49 kuruş, yurtdışında ise 2 lira 16 kuruş oldu. Ayrıntılı fatura isteyen müşteriler ise bu hizmet için, sayfa başına 1 lira 61 kuruş ödeyecek.

Yeni tarifeler Nisan’dan itibaren geçerli olacak

Telefon görüşmelerine zam!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, her yıl 1 Nisan ve 1 Ekim’den geçerli olmak üzere, mobil haberleşme hizmetlerine ilişkin azami ücret tarifelerini güncellemeye devam ediyor.

Yeni tarife yine kurumun her zamanki kuralına göre 1 Nisan’dan itibaren geçerli olmak üzere 8 Nisan Cuma günü akşam saatlerinde yayımlandı. Ancak, kurumun internet sitesinde yayımlanma tarihi kural gereği 1 Nisan olarak belirtiliyor.

Yeni tarife detaylarına göre 1 Nisan 2022’den itibaren geçerli olmak üzere;

  • Yurt içi arama ücreti
  • Yurt dışını arama ücreti
  • Kısa mesaj servis ücreti
  • İsim/unvan değişikliği hat devir ücreti
  • Numara değişikliği sim kart değişikliği
  • Açma, kapama ücreti
  • Posta ile iletilen ayrıntılı fatura ücreti
  • Bilinmeyen numaralar servis ücreti geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 52,5 zamlandı. 1 Ekim 2021’deki tarife ücretlerine göre artış oranı ise ortalama yüzde 40,5 oldu.

Turkcell, Türk Telekom Mobil ve Vodafone, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından ilan edilen azami hizmet tarifelerinin üzerinden herhangi bir tarife ücreti değişikliği uygulayamıyor. Belirlenen yeni tarife ücretlerine KDV ve ÖİV de dahil.

Read More

Yorum yapın