TECNO, dünyanın ilk teleskopik makro lensini görücüye çıkardıTECNO

Türkiye’de resmi olarak yer alan ve hatta üretim yapan firmalardan TECNO, bu sefer teleskopik makro lens ile ses getirdi.

Birçok pazarda ses getirmeye başlayan TECNO, uzun süredir bir teleskopik telefon kamera sistemi üzerinde çalışıyordu. Burada hareketli bir lens sistemi kullanılıyor ve optikler sensörden fiziksel olarak uzaklaştırılarak yüksek optik yani kayıpsız zoom hedefleniyordu. Ancak firma bu altyapıyı sadece uzakları yakın etmek için kullanmayacak. Çünkü bugün yukarıda izleyebileceğiniz video ile akıllı telefonlar için dünyanın ilk telekopik makro lensi karşımıza çıktı.

Yukarıdaki mantıkta görev yapan ancak yakın çekimler için 5x optik zoom getiren sistem, kişilerin yakın çekim yapmak için objenin dibine girmesine gerek bırakmıyor ve bu durum birçok senaryo için çok faydalı görünüyor. Ana kameralar ile aynı kalitede makro fotoğraflar getireceği aktarılan ve bu kâğıt üzerinde fazlasıyla iddialı olan sistem, 2022’de gerçek bir telefonda karşımıza çıkabilir ancak henüz bu konuda bir açıklama yapılmıyor.

Bu arada TECNO, başka akıllı telefon odaklı kamera teknolojileri üzerinde daha çalışıyor. Örneğin firma sensör bazlı görüntü sabitleme sistemine sahip bir akıllı telefon geliştiriyor. Sensör bazlı görüntü sabitleme sistemi, görüntüyü sabitlemek için fiziksel olarak sensörün hareket ettirilmesine dayanıyor.

Bu sayede elde çok daha stabil videolar ve net fotoğraflar çekilmesine imkân tanıyan sistem, bazı başka üreticiler tarafından aktif olarak kullanılıyor. Sensör bazlı görüntü sabitleme sistemine sahip ilk Android telefonu pazara sunma konusunda iddialı görünen firma, görüntüleme tarafında başka önemli çalışmalar da yapıyor.

İlginizi Çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi

Read More