TAYSAD’dan elektrikli otomobil ve Türkiye odağında önemli açıklamalarelektrikli otomobil TAYSAD

Özel bir toplantı kapsamında açıklamalarda bulunan TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Albert Saydam, elektrikli otomobil dönüşümüne değindi.

Otomotiv endüstrisinin merkezinde olduğu elektrik dönüşümü, son birkaç yılda olduğu gibi 2022 ile birlikte de önemli markalar üzerinden yatırım ve model gelişmeleriyle yine gündemde. Türkiye pazarına da bu yıl giriş yapacak yeni araçlarla birlikte kullanıcılar için seçeneklerin de artış göstereceği pazarın, son yıllardaki kademeli yükselişini sürdürmesi bekleniyor. Yerli otomobil girişimi TOGG’un da merakla beklendiği bu süreçte Türkiye’nin potansiyeliyle ilgili tedarik sanayinin çatı kuruluşu TAYSAD’dan açıklamalar geldi. Yönetim Kurulu Başkanı Albert Saydam, elektrikleşmenin faz farkından doğacak fırsatların iyi değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TAYSAD Başkanı Saydam; “Avantajları iyi kullanmalıyız”

Pazar dinamikleri ve gelecek potansiyeli hakkında önemli açıklamalarda bulunan Saydam; “Elektrikleşmenin faz farkından dolayı, bunu yapamayacak coğrafyaların da olacağını kabul etmeliyiz. Bir taraftan ülkemizde yeni teknolojilerde üretim yaparken, bir taraftan faz farkıyla elektrikleşmenin daha sonra olacağı ülkelerde gerçekleşecek konvansiyonel araçların üretim fırsatlarını kovalamalıyız. Bu koridoru iyi kullanmamız lazım. Bu adımı atmak için de büyük bir ihtimal Türkiye’den değil, orada yerel üretim yapmaya hazır olmalıyız” dedi. “Bir aracın yüzde 80’ini üretme yetkinliğimiz var. 2030’da bunun yüzde 15’e düşme riski vardı fakat bu konuda anons edilen yatırımlar 2030’a olumlu bakmamızı temin ediyor.” ifadelerine yer verdi.

Read More