Tarihte ilk video nasıl ortaya çıktı? Çok şaşıracaksınız!


Her gün onlarca hatta yüzlerce video izliyoruz. Sosyal medyanın etkisiyle Instagram, Youtube, TikTok, Twitter gibi platformlar bize bu imkânı sunuyor.  Peki videoları izlerken aklınıza hiç ‘acaba ilk videoyu kim çekmiştir ve kaç yılında olmuştur?’ sorusu geldi mi? Bir iddia kapışması ile ortaya çıkan bu ilk videonun detaylarına şaşıracaksınız.

İlk video nasıl ve ne zaman ortaya çıktı?

1878 yılında Stanford Üniversite’sinin kurucularından olan Leland Stanford, arkadaşı ile bir tartışmaya girdi. Tartışmanın konusu ise bir döneme çığır açacak olan “At dört nala koşarken ayakları aynı anda mı yere değiyor, yoksa farklı farklı mı?” sorusuydu. İkili arasında tartışmalar büyürken bu kafa karışıklığına cevap bulabilecek bir fikir ortaya sunuldu.

Dönemin en iyi fotoğrafçısı Eadweard Muybridge’ı çağırıldı ve atın koşarkenki her saniyesini çekmesi istendi. Daha sonra hazırlanan bir alanda kameralar yan yana senkronize şekilde dizildi. Atın koşmaya başlaması ile beraber yan yana dizilmiş kameraların art arda çekimiyle istenilen cevaba ulaşıldı. Bu çalışma için videonun doğumu diyebiliriz. Aynı zamanda çalışma ilk hareketli fotoğraf olarak da tarihe geçmiştir.

tarihteki ilk hareketli foograf

Teknolojinin gelişimiyle şu an çok net fotoğraf ve video görüntülere ulaşabiliyoruz. Artık telefonlarla bile harika işler başarabilmek mümkün. Peki bu iddia ortaya hiç atılmasaydı? Leland Stanford ve arkadaşı bu konuyu hiç konuşmamış olsalardı nasıl olurdu hiç düşündünüz mü? Günümüzde minimum 2 saatimizi geçirdiğimiz sosyal medya platformları belki de çok geç hayatımıza girecekti.

Read More

Yorum yapın