Tarihi an! NASA bir Gök Taşı’nı bombalayacak! Nasıl izleyebilirsiniz?


Merakla beklenen an geldi de çattı. Bu akşam uzay ajansı NASA bir süredir söz ettiği Gök Taşı‘nı bombalayacak. NASA’nın DART uzay aracı, Didymos asteroidine ve onun uydusu Dimorphos’a doğru hızla ilerliyor ve bu gece hedefine ulaşacak. Beklenen bombalama olayı da bu akşam yaşanacak. Doğu yaz saatine göre 19.14’te, Türkiye saatine göreyse 02.14’te, eğer her şey yolunda giderse DART, Dimorphos’a çarparak uydunun yörüngesini değiştirmeye çalışacak.

Tarihi an! NASA bir Gök Taşı’nı bombalayacak! Nasıl izleyebilirsiniz?

DART Dimorphos’a yaklaşırken, çarpma bölgesine otonom olarak gitmek için tek aracı olan Didymos Keşif ve Asteroid Optik Navigasyon Kamerası’nı (DRACO) kullanacak.

NASA’da görevin program bilimcisi olan Tom Statler konuyla ilgili olarak, “Dimorphos küçük bir asteroit. Onu hiç yakından görmedik, neye benzediğini bilmiyoruz, şeklinin ne olduğunu bilmiyoruz. Bu da DART’ın teknik zorluklarına yol açan şeylerden sadece biri. Bir asteroide çarpmak çok zor bir şey” açıklamalarını yaptı. Çarpışma ile ilgili ise “Çarpışmadan üç dakika önce, çarpışmadan iki dakika önce, 42 piksel boyutunda” ifadeleri kullanıldı.

NASA, DRACO’nun Dimorphos’a saniyede 6,6 km ya da 23.760 kph hızla yaklaşırken Dünya’ya saniyede bir görüntü göndermesini bekliyor. Ajans bu görüntüleri özel bir akışta gerçek zamanlı olarak halka yayınlayacak.

Saat 01.00’de başlayacak olan etkinliği aşağıdan izleyebilirsiniz.

Read More

Yorum yapın