Tamamen elektrikli uçak geliyor!


Yüzde 100 elektrikli bir commuter uçağı havalandı, uçtu ve başarıyla inmeyi başardı. Uçak, egzoz emisyonu olmadan birkaç güçlü elektrik motoru ile çalışıyordu.

Havacılık tarihine geçti!

Son derece kısa süren uçuşun ardından Eviation CEO‘su Gregory Davis bir basın toplantısı düzenledi. Alice adlı elektrikli uçak sadece sekiz dakika havada kaldı. Başarılı test çalışması hakkında konuşan Davis, şunları söyledi: “Dünyanın ilk tamamen elektrikli banliyö uçağı Alice’i burada, Moses Lake Uçuş Testi tesisinde uçurarak havacılık tarihine geçtik.”

Teknik sorun yaşanmadı

Tamamen elektrikli uçakta herhangi bir teknik sorun yaşanmadı. Hatta, projenin arkasındaki şirket geçtiğimiz hafta yüksek hızlı bir zemin testini de başarıyla gerçekleştirdi. Test sırasında mühendisler, elektrikli uçağı adım adım test etti ve uçağın güvenli ve güvenilir bir şekilde uçmaya hazır olmasını sağlamak için donanımın sınırlarını zorladı. Eviation tarafından tasarlanan yaklaşık 17 metre uzunluğundaki uçak, elektrik motorları tarafından döndürülen iki pervane ile uçuyor.

Testleri başarıyla geçti

Geleneksel bir tasarıma sahip tamamen elektrikli bir commuter uçağı artık başarıyla bir test uçuşu gerçekleştirmiş olsa da, hâlâ önünde aşılması gereken zorluklar var. Üstesinden gelinmesi gereken en önemli zorluk, motorlara güç sağlayan bataryaları olacak. Uçak şu anda toplam 3.600 kg ağırlığında batarya taşıyor. Davis, enerji yoğunluğunun artırılması ve bataryaların ağırlığının azaltılmasının en büyük öncelik olacağını belirtti: “Eviation’ın üstesinden gelmesi gereken en büyük teknik zorluk, bataryaların geliştirilmesidir – bu daha açık olamazdı. Bu bataryaları ilgilendiren kimyanın ve fiziğin evrimine bakıyor. Elbette, onları nasıl entegre ettiğimizi ve uçak için tasarım perspektifinden nasıl optimize ettiğimizi kontrol edebiliyoruz, ancak enerji yoğunluğunu artırmak için endüstriye gerçekten ihtiyacımız var.”

Read More

Yorum yapın