Tam 1,1 milyon Tesla araçta bir elektrikli cam sorunu bulunduTesla

Yüksek ihtimalle yıl bitmeden Türkiye’ye gelecek dev üretici Tesla, bu sefer bir elektrikli cam sorunu ile gündemde yer alıyor.

2022 içerisinde Lufthansa’dan ayrılan Kemal Geçer liderliğinde Türkiye pazarına girmek adına hazırlıklar yapan Tesla, 2017-2022 arasında üretilen Model 3 ve 2020-2021 arasında üretilen Model Y, X, S araçlarının elektrikli cam sisteminde bir sorun yaşıyor. Bu araçlardaki problemli sistem, elektrikli camın bir engel algıladıktan sonra doğru tepki vermemesine, geriye / aşağıya dönmeyerek kişilerin parmaklarını sıkıştırmasına neden oluyor. Bu sorun için sürücülerin servis merkezlerine gitmesine ise gerek bulunmuyor. National Highway Traffic Safety Administration tarafından resmi bir geri çağırma yapıldı ancak söylendiği kadarıyla yaşanan problem bir yazılım güncellemesi (OTA) ile çözülecek.

Bu arada Tesla başka sorunlar ile de gündeme geliyor. Biliyorsunuz firma uzun zamandır otomobil modellerinde gelişmiş otonom sürüş sistemleri sunuyor. Bunu başta ücretsiz olarak sunan, daha sonra ise 15 bin dolarlık bir yazılım opsiyonu haline getiren dev üretici, ABD’de bir “Model” sürücüsü tarafından dava edildi. Bu davanın arkasında Tesla’nın ve özellikle Elon Musk’ın otonom sürüş altyapısı için yaptığı açıklamalar yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Davayı açan kişi, Tesla’nın ve Elon Musk’ın otonom sürüş sistemi hakkında sürekli olarak kullanıcıları ve pazarı yanlış yönlendirdiğini belirtiyor. Bu konuda verilen sözlerin tutulmadığını ve yapılan gösterimlerin yıllar geçmesine rağmen gerçek olmadığını belirten sürücü, Tesla’nın koyduğu büyük hedeflere kesinlikle ulaşamadığını ve gelecek vaatleri ile birçok kişiye hazır olmayan ancak sürekli olarak hazır gibi gösterilen bir sistem ile ekstra masraf yaptırdığını söylüyor. 

Tesla sorunları ve davaları yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

Read More