Takip cihazı Apple AirTag için “hayalet uyarı” sorunu gündemde

Teknoloji devi Apple, takip cihazı AirTag ile alakalı şikayetlerin merkezinde yer almaya devam ediyor. Bu sefer bir sorun ses getirdi.


Advertisement

Türkiye’de de resmi olarak satılan Apple AirTag, çıktıktan kısa süre sonra esas amacı dışında kötü niyetli kişilerin bir aracı haline geldi. Bu kişiler, AirTag’i kullanarak belirli otomobilleri ve özellikle kadınları gizli olarak takip etmeye başladı. Buna karşı bazı önlemler sunan Apple, bu konuda halen tam olarak başarı olamadı. Cihazı şimdi ise bir teknik problem gündeme getirdi. Yurt dışı merkezli raporlara göre üründe bir “hayalet uyarı” sorunu görünüyor. Sizin olmayan bir AirTag yakınınızda olursa bu durum iPhone üzerinden bildiriliyor. Ancak son dönemde yakında başka bir AirTag olmamasına rağmen, özellikle gece saatlerinde hatalı / yanlış / sahte bildirimlerin geldiği aktarılıyor. Çok fazla kişide yaşanan bu sorun, elbette kişilerde durduk yere bir endişe yaratıyor. Çünkü bir anda bu uyarısı gelen AirTag’in nerede olduğu bulunmaya çalışılıyor. Ancak ortada böyle bir cihaz bulunmuyor.

Söylendiği kadarıyla Apple bu sorunun farkında ve çözüm için konum servislerinin açılıp kapatılmasının çözüm sağlayabildiğini aktarıyor. Yoğun nüfusun yaşandığı bölgelerde komşuların sahibi olduğu AirTag’lerin buna benzer uyarılar oluşturabileceğini belirten şirketin, bu soruna karşı ileride net bir çözüm getirmesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geçtiğimiz aylarda AirTag ve istenmeyen takip konusunda son yapılan güncelleme ile önemli adımlar atılmış ve Apple süreç için şunları aktarmıştı: “AirTag insanları veya başkalarına ait eşyaları takip etmek için değil, insanların kendi kayıp eşyalarını bulmasına yardımcı olmak için tasarlandı. Ürünlerimizin kötü niyetli kullanılmasını şiddetle kınıyoruz. Uzun zamandır toplumsal bir sorun olan istenmeyen takip sorununu AirTag’in tasarımında ciddiyetle ele aldık.

Bul ağı bu nedenle gizlilik düşünülerek geliştirildi ve uçtan uca şifreleme teknolojisini kullanıyor. Sizi istenmeyen takibe karşı uyaran ilk proaktif sistemi geliştirmemizin ardında da aynı neden yatıyor. Bu yolla sektörde başkalarının da ürünlerine bu tür proaktif uyarılar eklemesine yönelik bir eğilim başlatmayı umuyoruz.

Bazı kişilerin art niyet olmayan durumlarda da istenmeyen takip uyarısı alabildiğini fark ettik. Örneğin üzerinde AirTag bulunan bir anahtarı ödünç alan veya aile üyelerinden birinin AirPods’unu unuttuğu arabayla seyahat eden kişilerin bu uyarıları aldığını öğrendik. Öte yandan, kötü niyetli kişilerin de AirTag’i suç amaçlı kullanmaya çalıştığına dair raporlar aldık.

Apple çeşitli güvenlik grupları ve emniyet teşkilatlarıyla yakın bir çalışma sürdürüyor. Kendi değerlendirmelerimizin ve yaptığımız görüşmelerin sonucunda AirTag güvenlik uyarılarını güncellemek ve istenmeyen takibe karşı korunmaya yardımcı olmak için daha da fazla yöntem belirledik.

AirTag ile ilgili aldığımız tüm taleplerde emniyet teşkilatlarıyla aktif bir şekilde çalışıyoruz. Kendi edindiğimiz bilgilere ve emniyet teşkilatlarıyla yaptığımız görüşmelere göre AirTag’in kötüye kullanıldığı vakalara nadiren rastlanıyor. Ancak çabamız hiç olmaması yönünde.

Her bir AirTag’in kendine özgü bir seri numarası var ve eşleştirilen AirTag’ler bir Apple ID ile ilişkilendiriliyor. Mahkeme celbi veya emniyet teşkilatının geçerli talebi olduğunda Apple eşleştirilen hesapların bilgilerini sunabiliyor. Sunduğumuz bilgilerin AirTag’i takip edip suçluyu bulmak, yakalamak ve yargılamak için kullanıldığı birçok vakada emniyet teşkilatlarıyla başarılı iş birliklerine imza attık.”

Apple AirTag Türkiye’de tek olarak 469 TL, dörtlü paket olaraksa 1.589 TL‘ye satılıyor.

İlginizi Çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi

Read More