Stellantis, Archer ile ortaklaşa uçan taksi üretecek



Stellantis

Havacılığın geleceğinde uçan taksi modelleri yer alıyor ve bu alanda otomobil devi Stellantis firması da yer almak istiyor.

Uçan taksi modelleri sürekli olarak gündemde ancak halen gerçek bir ticari kullanım karşımıza çıkmıyor. Bu durum elbette böyle kalmayacak ve 2024 ya da sonrasında değişecek. Çünkü birçok dev otomobil firmasının çatı şirketi Stellantis, 150 milyon dolarlık bir anlaşma kapsamında Archer firmasının Midnight isimli uçan taksi modelini seri üretime alacağını duyurdu. 2024 yılı için hedeflenen bu üretim planı kapsamında ses getirecek Midnight, yukarıda da gördüğünüz gibi birçok benzeri gibi çok sayıda motora sahip. eVTOL sınıfında yer alan yani dikey iniş kalkış yapabilen elektrikli bir seçenek olan model, Stellantis’in otomobil üretim sürecindeki tecrübesi ve büyük maddi gücüyle yakın gelecekte gökyüzünde yolcu taşımaya başlayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Archer Aviation, bizim gündemimize bundan önce ufak boyutlu bir uçan taksi ile gelmişti. Üretimi konusunda şimdilik bir bilgi olmayan bu tamamen elektrikli hava aracı, aktarıldığı kadarıyla 75 kWh pil paketiyle 96 km kadar menzile sahip ve 340 km/s hıza çıkabiliyor. 12 farklı rotor üzerine kurulan model, genel olarak ufak bir uçak görünümde.

Tamamen elektrikli olduğu için normal helikopterlerden firmaya göre 100 kat daha sessiz olan araç, çoklu motor yapısı sayesinde yüksek güvenlik de sunuyor. Diğer uçan taksilerin hemen hepsinde de benzer şekilde çoklu motor / rotor kurulumu kullanıyor. Bu yapı güvenlik için artık bir sektör standardı halini almış durumda.

Stellantis ve Archer odaklı uçan taksi yatırımı yanında bu da ilginizi çekebilir: Corsair’den bükülebilir OLED oyuncu monitörü

Read More