Starlink uydularından kötü haber!


Ookla hız testlerine göre, Starlink‘in ABD’deki ortalama indirme hızları 2022’nin ilk ve ikinci çeyreği arasında 90,6 Mbps’den 62,5 Mbps’ye düştü. Starlink’in ABD’deki upload (yükleme) hızları ise aynı zaman diliminde 9,3 Mbps’den 7,2 Mbps‘ye düştü.

Ortalama gecikme de Starlink’in ABD’deki müşterileri için biraz daha kötüleşti ve 43 ms’den 48 ms‘ye yükseldi. En son sayılar, Ooka‘nın dünya çapında Starlink hızlarıyla ilgili 2022 ikinci çeyrek raporunda yer alıyor. Raporda, “Geçtiğimiz yıl boyunca anket yaptığımız her ülkede Starlink hızları, hizmete daha fazla kullanıcı kaydoldukça azaldı” deniliyor.

3 bin fazla uydusu var

Starlink’in şu ana kadar yörüngede 3.000′den fazla uydusu bulunuyor. İnternet sağlayıcısı, halihazırda işletilmekte olanlar da dahil olmak üzere yaklaşık 12.000 uyduyu yerleştirmek için FCC iznine sahip ve sonunda on binlercesini fırlatmak için yetki istiyor.

Starlink yavaşlamış olsa da, Ookla‘nın ikinci çeyrek verileri, daha düşük hızlara ve çok daha kötü gecikmeye sahip Viasat ve HughesNet uydu hizmetlerinden açık ara daha iyi performans gösterdiğini gösteriyor. ABD’de Viasat, 23.7 Mbps‘lik ortalama indirme hızları, 2.8 Mbps’lik yükleme hızları ve 631 ms gecikme süresi açıkladı. HughesNet ise, 22.6 Mbps indirme, 2.5 Mbps yükleme ve 716 ms gecikme süresine sahip.

Başından beri, Starlink’in evlerinde sağlam bir kablo veya fiber bağlantısı olmayan insanlar için en uygun seçenek olacağı açıktı. Son veriler bu genel sonucu değiştirmiyor, ancak beklenenden daha yavaş hızlara ulaşabilen Starlink kullanıcılarının üzülmeleri için iyi bir de neden sunuyor.

Read More

Yorum yapın