Starbucks’tan elektrikli otomobil atılımı!


Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok popüler olan Starbucks, ABD’de elektrikli otomobiller için yeni şarj istasyonları kuracak. Şirket tarafından yapılan açıklamada, kahveler gibi şarj cihazlarının da self servis yöntemiyle kullanılacağı duyuruldu. Buna göre ünlü kahve devi, birbirinden en fazla 100 mil uzaklığında yer alan alanları seçti ve şarj ekipmanı için ChargePoint şirketi ile anlaşma sağladı.

Starbucks’tan elektrikli otomobil atılımı!

Starbucks’ın bu anlamda önemli bir girişime imza attığını ifade etmek mümkün olsa da şarj istasyonu kuracak olan tek markanın kendileri olmadığını söylememiz gerekiyor. Zira gelen bilgilere göre IKEA mağazası da Starbucks ile benzer bir adım atma yolunda. ABD’deki 18 eyalette yer alan 25 mağazasında şarj cihazı bulundurma sözü veren IKEA, bunun için Electrify America ile anlaşma yoluna gitti. Ayrıca bu şarj cihazlarını kullanmak için sürücüler kimseden yardım almayacak ve yine kendi işlerini kendileri görecek.

İnsanlar araçlarını şarj etmek üzere güvenilir ve yaygın şarj istasyonları bulmakta zorlandığından elektrikli araçların daha hızlı bir şekilde benimsenmesi zor hale geliyor. Bununla birlikte her şey değişiyor, belki istediğimiz hızda olmasa da şarj altyapısı ve şarj istasyonlarına ilişkin yenilikler her geçen gün gelişerek gündemimizde yer almaya devam edebilir.

Read More

Yorum yapın