SpaceX, Ukrayna’ya ek Starlink terminalleri gönderiyor!


Başkan Volodymyr Zelensky’ye göre SpaceX, Ukrayna’ya daha fazla Starlink terminali gönderiyor. Cumartesi öğleden sonra Zelensky, “Elon Musk ile konuştum. Ukrayna’yı sözleri ve eylemleriyle desteklediği için ona minnettarım” dedi. “Önümüzdeki hafta, yıkılan şehirler için başka bir Starlink sistemi grubu alacağız.”

SpaceX, Ukrayna’ya ek Starlink terminalleri gönderiyor!

starlink

SpaceX, Ukrayna başbakan yardımcısı Mykhailo Fedorov’un Twitter’dan ricasını takiben 26 Şubat’ta uydu çanaklarının ilk sevkiyatını gönderdi. 28 şubatta kargo geldi. Günler sonra Elon Musk, Ukraynalıları hizmeti kullanırken dikkatli olmaları konusunda uyardı. Uyarının çıkış kaynağı Rusya’nın hava saldırılarıyla uydu yukarı bağlantı iletimlerini hedefleme konusunda onlarca yıllık deneyime sahip olduğu gerçeğine dayanıyor.

Rusya’nın işgali Ukrayna’nın internet altyapısını da teste soktu. Kiev ve Mariupol gibi şehirlerdeki yoğun çatışmalar, ülkenin omurga internet sağlayıcısı GigaTrans’ta aksamalara neden oldu. Son birkaç gün içinde, internet izleme kuruluşu NetBlocks, bağlantıda birden fazla düşüş gözlemledi. En son ve potansiyel olarak endişe verici olaylardan biri de, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın artık tesisten “güvenilir bilgi” alamayacağını söylemesi.

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginlik uzun süredir devam ediyordu ve olay Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasına kadar evrildi. 10 günden fazladır devam eden saldırılar bir sonuca varamadı ve müzakere masalarından iki taraf da şimdilik eli boş kalktı.

Read More

Yorum yapın