SpaceX Starlink projesi için 53 yeni uydu daha atıldı [17 Haziran]SpaceX Starlink LOG Tasarım

Uzaydan internet sunan SpaceX Starlink hizmeti büyümeye devam ediyor. Bugün firma bir kez daha başarılı göreve imza attı.

SpaceX Starlink projesi için Falcon 9’a yüklenen uydular alçak dünya yörüngesine gönderilmeye devam ediliyor. İki hafta önce sadece 24 saat içerisinde tam iki farklı kalkış gerçekleştiren ve toplamda 106 farklı uydu atan firma, bugün 53 uydulu başarılı bir görevin daha altından kalktı. Şimdiden 20’den fazla görevi geride bırakan Elon Musk’ın uzay konusunda devrim yapan şirketi, bu en son başarılı görev ile beraber alçak dünya yörüngesine şimdiye kadar 2.706 farklı Starlink uydusu göndermiş oldu. Daha önce de aktardığımız üzere bu gönderilen uyduların hepsi görevde bulunmuyor. Bazısı göreve başlamak için yörüngesine oturmayı bekliyor, bazısı ise yaşanan sorunlar nedeniyle süreç içerisinde kaybedildi.

2023 yılında Türkiye’ye de gelmesi beklenen ve son açıklamaya göre şu an 32’den fazla ülkede aktif edilen uzay interneti Starlink, son dönemde daha önce de aktardığımız üzere uçak kullanımı odağında gündeme geliyor. Geçtiğimiz haftalarda SpaceX ile JSX arasında Starlink merkezli anlaşma imzalandığı duyuruldu. Özel jetler ile hizmet veren JSX, yıl sonunda müşterilerine gökyüzünde yüksek hızlı ve düşük gecikmeli internet sağlayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX ile ABD merkezli Delta Havayolları şirketinin uçaklarına Starlink getirmek adına aktif testler gerçekleştirdiğini biliyoruz. En son ise SpaceX ve Hawaiian Airlines arasında bir ortaklık imzalandı. Bu ortaklık kapsamında Hawaiian Airlines’ın standart yolcu uçaklarında (Airbus A330, A321neo ve ileride Boeing 787-9s) önümüzdeki yıl itibarıyla Starlink temelli uzaydan internet sağlanacak.

Falcon 9 ile yapılan yeni kalkış tam olarak şöyle oldu:

Liftoff! pic.twitter.com/28eNKniMqe

— SpaceX (@SpaceX) June 17, 2022

Görevde kullanılan Falcon 9, bir kez daha otonom deniz üstü platformu üzerine sorunsuz şekilde dikey olarak iniş yaptı:

Falcon 9’s first stage has landed on the A Shortfall of Gravitas droneship – marking SpaceX’s first 13th flight of a first stage booster and 100th successful mission with a flight proven orbital class rocket! pic.twitter.com/6XjfcOPuUh

— SpaceX (@SpaceX) June 17, 2022

SpaceX Starlink yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin konsept elektrikli otomobili

Read More