SpaceX Starlink karşısında OneWeb ve Eutelsat birleşiyorSpaceX Starlink RV

Uzaydan internet sunan SpaceX Starlink hizmeti bugün bir rekabet haberi ile gündeme geldi. OneWeb ve Eutelsat birleşiyor.

SpaceX Starlink projesi için Falcon 9’a yüklenen uydular alçak dünya yörüngesine gönderilmeye devam ediliyor. Kısa süre önce yapılan son görev ile beraber şimdiye kadar toplam 2.684 uyduya ulaşıldı. Bu bağlamda sürekli olarak büyüyen Starlink projesi ile rekabet etmek isteyen Avrupa merkezli OneWeb ve Eutelsat, resmi olarak birleşme kararı aldı. Tam olarak 2023’ün ortasında sonuçlanacak adım ile uzaydan internet konusunda güçlü bir firma daha doğacak. Şu an OneWeb’in 428 uyduya sahip olduğu ve bunu 648’e çıkarmak istediği aktarılıyor. Eutelsat’ın ise şu an 36 farklı uydusu yer alıyor. Ortak bütçe ve geliştirme çalışmaları kapsamında daha fazla uyduya ulaşmak isteyen ikili, alanda Amazon’un kurduğu uzaydan internet projesine de güçlü bir rakip olacak. Alçak dünya yörüngesi 2-3 yılı içerisinde daha da kalabalık hale gelecek.

2023 yılında Türkiye’ye de gelmesi beklenen ve son açıklamaya göre şu an 32’den fazla ülkede aktif edilen uzay interneti SpaceX Starlink, hatırlarsınız en son Maritime paketi ile dikkat çekmişti. Hatırlamak adına bu paket gemilere, teknelere ya da yatlara uzaydan internet sağlıyor. Sudan etkilenmeyen özel donanımlar üzerine kurulan ve geniş bir kapsama alanı içerisinde deniz üstü hareketli kullanım sunan paket, gerçekten çok pahalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çünkü Maritime için sadece donanım masrafı 10 bin dolar seviyesinde yer alıyor. Ayrıca bunu ödeyen kişilerin deniz üstünde 350 Mbps gibi yüksek indirme hızlarına ulaşmak adına aylık tam 5 bin dolar ödemesi gerekiyor.

Yeni paket hakkında Twitter’dan bir açıklama yapan Elon Musk, aylık 5 bin dolarlık fiyatın yüksek ancak rakiplere oranla düşük olduğunu savunmuştu. Musk’a göre SpaceX firmasının gemileri daha kötü internet erişimine aylık tam 150 bin dolar ödüyor. 

SpaceX Starlink yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin konsept elektrikli otomobili

Read More