SpaceX Starlink hizmeti ileride tamamen mobil hale gelebilirSpaceX Starlink RV

Uzaydan internet sunan SpaceX Starlink hizmeti bugün sürpriz bir gelişme ile gündemde. Firma FCC’ye bir başvuruda bulundu.

SpaceX Starlink projesi için Falcon 9’a yüklenen uydular alçak dünya yörüngesine gönderilmeye devam ediliyor. Kısa süre önce yapılan son görev ile beraber şimdiye kadar toplam 2.684 uyduya ulaşıldı. Bu bağlamda sürekli olarak büyüyen Starlink projesi, şu an bağlantı için büyük donanımlara ihtiyaç duyuyor. Burada yukarıda gördüğünüz büyük bir anten ve ara bağlantı ekipmanları kullanılıyor. Ancak bu durum önümüzdeki dönemde değişebilir. Çünkü firma kısa süre FCC’ye bir başvuru yaptı ve sistemi 2GHz bandında çalıştırmak için izin istedi. Süreç henüz tam olarak detaylanmış veya konuda izin çıkmış değil ancak firma Starlink’i tamamen taşınabilir hale getirmek istiyor gibi görünüyor. Burada spesifik olarak akıllı telefonlara odaklanılıyor ve kapalı kapılar ardında çantada taşınabilecek kadar ufak bağlantı üniteleri geliştiriliyor gibi görünüyor. Firma için kişilerin uzaydan internetlerini yanlarından ayırmasını istemiyor deniyor.

2GHz bandında kullanım için alçak dünya yörüngesine özel donanımlar göndermesi gereken ve bunu yeni uydular ile halletmesi zor olmayan SpaceX, bu amaç için satın aldığı Swarm firmasının teknolojilerinden yardım alacaklarını belirtiyor. Starlink’i gidilen her yere götürme konusunda kararlı olan SpaceX, bu konuda yakında detaylı bilgiler verecektir.

2023 yılında Türkiye’ye de gelmesi beklenen ve son açıklamaya göre şu an 32’den fazla ülkede aktif edilen uzay interneti SpaceX Starlink, hatırlarsınız en son Maritime paketi ile dikkat çekmişti. Hatırlamak adına bu paket gemilere, teknelere ya da yatlara uzaydan internet sağlıyor. Sudan etkilenmeyen özel donanımlar üzerine kurulan ve geniş bir kapsama alanı içerisinde deniz üstü hareketli kullanım sunan paket, gerçekten çok pahalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çünkü Maritime için sadece donanım masrafı 10 bin dolar seviyesinde yer alıyor. Ayrıca bunu ödeyen kişilerin deniz üstünde 350 Mbps gibi yüksek indirme hızlarına ulaşmak adına aylık tam 5 bin dolar ödemesi gerekiyor.

Yeni paket hakkında Twitter’dan bir açıklama yapan Elon Musk, aylık 5 bin dolarlık fiyatın yüksek ancak rakiplere oranla düşük olduğunu savunmuştu. Musk’a göre SpaceX firmasının gemileri daha kötü internet erişimine aylık tam 150 bin dolar ödüyor. 

SpaceX Starlink yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin konsept elektrikli otomobili

Read More